| Dalmore a întrebat:

Ce alegeti dintre a: adopta o pisica corcita destul de mare doar pentru ca va e mila de ea sau a cumpara o pisica scumpa de rasa?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă am de ales doar între cele două, normal că o să aleg prima opțiune. Că de pisici oricum nu duc lipsa, dar dacă se pune problema "de a ajuta sau nu?", prefer să da.

| Adry05 a răspuns:

Nu mi-as lua pisica mare pentru ca ador puii si vreau s-o obisnuiesc de mica cu mine, in ceea ce priveste puii nu ma intereseaza ca e de rasa sau nu. N-am avut niciodata pisica de rasa si nici nu intentionez sa am, am avut mereu pui adoptati de pe strada sau ai pisicii cuiva

| NLS a răspuns:

Daca arata decent (atat ca si trasaturi, in traducere daca are o privire blanda... cat si ca ingrijire- adica sa nu aiba rani vizibile, sau semne evidente de boala) as merge pe prima varianta, pentru ca cele de rasa sunt foarte pretentioase din mai multe puncte de vedere (boli, mancare, tratamente, timp pentru ea). Iar uneori nici nu prea seamana a pisica.
Insa eu as lua o pisica pe la 3-4 luni. La varsta asta mai e timp sa ii "modelezi" obiceiurile.

| Hammurabi a răspuns:

Ia-le frate pe amândouă că doar nu trebuie să întreții două navete spațiale. Sunt doar două pisici. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-as lua o pisica doar pentru ca imi e mila de ea sau e nu stiu ce sclifosenie de rasa, pentru ca degeaba as lua-o din mila daca peste ceva timp as da-o, iar bani pe o pisica n-as da cand sunt pline strazile si site-urile de adoptii. Pisicile de rasa vin la pachet si cu bolile rasei respective. N-as lua nici o pisica care are mai mult de cateva luni pentru ca nu mi-ar conveni sa stau sa-i corectez obiceiurile care nu imi convin. Cred ca mai bine de o luna am stat pe site-urile de adoptii dand refresh pana am gasit un sac de purici pe care sa-l vreau. :))
https://www.adoptiipisici.ro/

| 90210 a răspuns:

De rasa

| seularts a răspuns:

Pisica e un animal superb! Eu as adopta pisica mai versata pentru ca stie cum sa supravietuiasca singura si sa prinda muste big grin

| DorrySweet51 a răspuns:

Pisica maidaneza. Consider ca sunt mult mai loiale si mai cuminti fata de anumite rase de pisici. Eu mi-am luat cele doua pisici pe care le am de pe strada si le-am salvat viata pentru ca erau de vreo luna si foarte slabite.

| Zephyrus a răspuns:

Personal, as merge pe prima varianta (pisica corcita) deoarece indiferent ca este de rasa sau nu, tot pisica este. Dar o diferenta intre o pisica corcita si una de rasa poate fi ca acea pisica corcita se poate adapta mai usor in anumite situatii (de exemplu) iar cea de rasa poate fi plina de pretentii (de la mancare pana la locul de dormit) ceea ce va duce putin in dificultate stapanul in a-i asigura un trai mai bun.

Bafta!