| IePuRaSh●De●CiOcOlAtA a întrebat:

Ce alegeti intre pinscher pitic si pechinez? De ce? Cine e de acord cu mine primeste fundita:*.

Răspuns Câştigător
| Nicole1234 a răspuns:

Pinscherul Pitic.De ce? Pentru ca este mult mai inteligent,intelegator, jucaus dar si frumoshappy.Si in plus invata foarte bine si repede trucuri(iti garantez).Am si eu unul, este o EA si este superba pur si simpluhappy.In concluzie eu aleg Pinscherul Pitic, nu pentru ca am si eu unul.Dar Pechinezul parca e o rasa prea banala. multi oameni au Pechinezi(nu ca nu sunt draguti si ei sunt foarte draguti).

11 răspunsuri:
| Jeozelin a răspuns:

Eu asi alege un Pechinez.Ei sunt tare simpatici si ii ador mult dar depinde de alegerea fiecaruia sigur altcineva ar alege Pinscher pitic.

| Tsiitsix3 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres uiite aici pechinez de vanzare, asi alege pechinez este dragut si jucaus:X o prietena de-a mea are si este chiar foarte jucaus si foarte scumpic.:X Parerea mea:) te rog fundha :X

| aliybella a răspuns:

Pinscher pitic sunt mici si agresivi si caraghiosi

| MyaMySeSpune a răspuns:

Pichinez... e tare dragut. dar si pinscherul e frumos. eu am un cattel techel si cumva astea doua rase pinscher si techel. ma rog. parerea mea este pichinez. ma pricep la rasele cainilor. toata ziua is pe net si caut despre ei. plz. funda puppy dog eyes

| ßhåååå a răspuns:

Pechinezul.Am unul acasa este ft ft jucaus

| Sperman a răspuns:

Pichinezul fiindca este mult mai dragut!

| Catafu a răspuns:

Eu as alege pechinez.de ce? pentru ca e mai micut si dragalas ...si ascultator

| QWERTYUIOP_4024 a răspuns:

In primul rand eu as alege :pinscher pitic, si nu ca sunt baiat, dar este mai inteligent, am si eu, si este intelegator, il poti invata trucuri, si suporta apa, daca vreidetalii uite aici:
Tara de origine
Germania
Aptitudini
Animal de companie
Dimensiuni
Inaltimea la nivelul greabanului este de 25-30 cm.
Blana
Pinscher-ul pitic are o roba cu parul foarte scurt. Culoare cea mai frecvent intalnita este maroul, dar exista si exemplare cu diferite tonuri de maro, inclusiv rosul, maro-ciocolatiu pana la negru si cafeniu.
Ingrijirea necesara
Blana Pinscherului pitic are nevoie de putine ingrijiri. In perioada de naparlire folositi o perie de cauciuc pentru a indeparta parul mort sau desprins; dupa periere, stergeti blana cu o carpa umeda pentru a favoriza stralucirea acesteia.
Caracter
Pinscher-ul pitic este un caine plin de viata, alert si vigilent, caruia ii place sa latre, este inteligent, sobru, intr-o anumita masura (prea) curajos, dependent, loial stapanului si care invata repede.
Dresaj

Multe persoane par a considera ca un dresaj rudimentar este suficient pentru un caine mic. Acest lucru nu este indicat deoarece Pinscher-ul pitic poate invata extrem de bine, si chiar vrea acest lucru. Este necesar pentru pui sa il socializati cu alti caini si persoane.
Veti fi surprinsi de viteza cu care un Pinscher pitic intelege si indeplineste comenzile. Acordati atentie mai ales invatarii satisfacerii nevoilor fiziologice afara, pentru ca o pata de la un astfel de caine mic poate fi usor de trecut cu vederea si cainele va intelege ca pe dumneavoastra nu va deranjeaza sa isi faca nevoile in casa.
Comportament social
Pinscher-ul pitic se intelege cu alte animale de casa si cu copiii, atat timp cat acestia nu il bat excesiv la cap. Pot manifesta suspiciune fata de straini, dar comportamentul lor va depinde in totalitate de modul in care au fost crescuti de mici.
Exercitii
Un Pinscher pitic este foarte fericit daca beneficiaza de cel putin trei iesiri pe zi din apartament cand poate sa alerge si sa se joace.
Nu sunt chiar fericiti sa isi petreaca intreaga zi intr-un cos sau ca un caine tinut in brate.

| barbiemicuta a răspuns:

Pechinez.e mult mai frumusel, dragalas si iti sp asta si pentru ca am si is cei mai simpatici cei mai draguti si intelegatori catelushi. cei pinscher pitici nu stiu daca ai observat dar sunt mult mai nasoli...

fundita? big grin

| Jenniffer a răspuns (pentru barbiemicuta):

Pinscherii nu sunt nasoli deloc. Parerea tuturor difera, dar nu poti spune ca sunt nasoli doar pentru ca nu iti plac. Spun asta pentru ca am unul si nu e nasol deloc. Este foarte activ, jucaus, simpatici, dragalasi si foarte inteligenti.

| Alistra a răspuns:

Eu iti recomand pinscherpitic DE CE? pentru ca este cel mai iubitor caine si intelege foarte bine ce spui... si pentru ca invata foarte repede te asculta si este foarte inteligent... eu am si crede-ma este foarte inteligenta{este fetita}.