| popescudorinel a întrebat:

Ce culoare trebuie sa aiba ouale de nimfa dupa cele 20 de zile de incubatie? ...albe sau mai galbuie?

1 răspuns:
| Claudiiiaa a răspuns:

Nimfele fac între 5-7 Rar 8 ouă pe care le depun la interval de câte(1 zi foarte rar )sau 2 zile in mod normal. Ele vor începe să clocească după al doilea ou iar durata de clocire va fi de 18-21 de zile, insa daca dupa 21 de zile nu au nici un rezultat, verifica ouale si daca sunt intregi si ei inca le clocesc, continua sa nu ii deranjezi (eu am avut o pereche care mi-a scos dupa 26 de zile,daca nu m-ar fi avertizat un crescator mai experimentat decat mine la vremea aceea, sa ii las in pace si doar sa verific daca sunt sparte, le-as fi scos in mod sigur, insa datorita stresului de multe ori sau anumitor conditii nefavorabile, procesul poate dura mai mult.De regula asta se poate intampla la inceput cand abia isi dezvolta maturitatea sexuala. Puii vor sta 5 săptămâni în cuib iar după 3 săptămâni după ce au părăsit cuibul vor mânca singuri și vor deveni independenți
Puii ajung la penajul și culorile finale dupa aproximativ 9 luni. am gasit asta. sper sa te ajutewinking