| biabibi09 a întrebat:

Ce fac daca hamsterul meu nu vrea sa bea apa? I-am pus si adapatoarea si i-am pus si un bol micut, dar nu bea. Poate muri?
PS:e inca pui.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| qwertyqwerty a răspuns:

Buna! happy
Nu, nu va muri.Mai ales ca este inca pui poti incepe prin a ii da legume si fructe bogate in apa (castravete, morcov, mar etc.)
Poate hamsterul tau bea apa in timpul noptii pentru ca ei sunt animale nocturne (dorm ziua si sunt activi seara) si s-ar putea ca atunci sa bea chiar daca nu observi ca apa a scazut (nu poate bea mult, e inca mic)
P.S. nu uita sa ii schimbi apa in fiecare zi si sa ai grija de el.
Pup love struck

12 răspunsuri:
| SNIPƎR a răspuns:

Si hamsterul meu cand era mic nu vroia sa bea apa, bea apa o data la 2 zile al meu, dar daca al tau nu bea apa deloc du-l la veterinar. Sper ca te-am ajutat.

| Kriss96 a răspuns:

Nu cred ca ar muri, desi nu e exclusa ideea.Multi cred ca hamsterii nu beau apa.Si asta e adevarat cum e Obama presedinte in Romania.Adica deloc.Hamsterii salbatici beau apa.Pentru ca ei nu au stapani care sa-i ingrijeasca si sa le dea legume si fructe. Dasta beau apa normal ca orice animal.Sigur ca beau in limita staturii lor micute.Un hamster domestic, mai ales in cazul in care consuma castravete, nu o sa bea la fel de multa apa ca un hamster salbatic.Dar o sa bea din cand in cand ca sa-si faca plinul.Cu ce bea el, plus legumele si fructele care contin apa, se va descurca o perioada destul de mare fara apa.Depinde si cate legume si fructe consuma.Fiind si pui nu putem exclude ideea unei deshidratari.
Daca nu bea din adapatoare, prea putin posibil sa bea din bol.E mai greu pentru ei.Defapt ca sa bea din bol chiar iti trebuie ceva timp sa-l inveti.Ei percep bolurile ca fiind cu mancare.Plus ca poate trage apa pe nas din greseala.Adapatorile sunt folosite in magazine, deci teoretic ei sunt obisnuiti cu ele.Cel putin macar cu ideea de adapatoare.
Sper sa-ti foloseasca ce ti-am scris la intrebarea cealalta! Daca nu merge nici asa tinem legatura! Trebuie sa invete pana la urma.Va tinem pumnii!
Sa-ti traiasca piticul!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna ziua stimate membru al site-ului TPU! In general hamsterii nu beau multa apa.Ei isi iau lichidile necesare mai mult din legume si fructe.Asigura-te ca vor primi in fiecare zi o masa sanatoasa formata din fructe si legume, pentru a fi sanatosi! Sa iti traiasca! La revedere!

| MrAnonymus a răspuns:

Incearca sal pui cu botul in apa sa vada ca e buna si sa vorbesti cu el pe un toc calm pentru a fi mai usor de invatat.Cand este mai micut are chef de joaca, va bea el apa peste cateva zile cand ii va fi sete.Nu poate muri doar daca nu ii umezesti potul cu un tifon.Sunccec! Funda?

| MrAnonymus a răspuns:

Sau dai sa manance fructe ele contin apa.winking

| MrAnonymus a răspuns:

Umezestei gura cu un tifon ud si nu va fi nici o problemawinking

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

nu prea bea

| loveyouidiot a răspuns:

Buna! Nu-ti face griji, am hamster de 2 ani si nici al meu nu bea deloc apa cand era micut... oricum, da-i alimente care sa contina apa (morcovi, cartofi). O sa se obisnuiasca el si sa bea din adapatoare.

| biabibi09 explică:

Multumesc mult, dar nu poate muri, nu?

| biabibi09 explică:

Nu poate muri, nu?

| biabibi09 explică:

Imi e frica sa nu moara, nu bea deloc, adica in prima zi(il am de 2 zile) a baut putin dar s-a udat pe blanita, si vanzatorul ne-a spus sa nu il lasam sa se ude pentru ca poate face boli de piele.

| Bordey_valy_1969 a răspuns:

Incearca sa-i dai tu cu lingurita sau cu o sticluta pentru ca este inca foarte mic.