| Florincrap a întrebat:

Ce faceti ca sa va aparati de cainii agresivi?
Astazi,era cat pe ce (ce bine ca am scapat viu si nevatamat) sa ma muste niste caini (ai vecinului). Cum mie imi e frica de caini, am inceput, cand am ajuns acasa (locul unde era cat pe ce sa ma muste e la 10 metri de casa),am inceput sa plang. E regretabil,in anul 2012, intr-un oras civilizat (Brasov),la periferie,sa iti fie frica pana si sa mergi pe strada,din cauza cainilor. Mentionez ca acel vecin lasa cainii nesupravegheati, fiind un real pericol pentru trecatori.
Argumentati!

8 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Salut! Daca vecinul lasa cainii nesupravegheati lasa-i sa te muste si il dai in judecata laughing.

| T7uk a răspuns:

A si sa nu uit! Cauta si tu pe net psihologia canina ca este de foarte mare ajutor (cel putin pe mine m-a ajutat).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Faci o plângere la poliție, scurt.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Foarte bune sfaturile lui Jamie Gold, dar și cel al Legiuitoarei. Vecinul e obligat de lege să-și țină câinii în curtea lui. După ce va plăti prima amendă, o să-i țină, ai să vezi.
Uite câinii mei cuminți, care se joacă în curte
http://zinnaida.ro/2012/11/07/joaca-kory-si-bella-8-fmt75/

Răspuns utilizator avertizat
| lucky_6605 a răspuns:

Cand treci pe langa nu ii bagi in seama si mergi fara frica pentru ca cainii simt frica si atunci se musca fiindca oamenilor de obicei le e frica de caini si incerc sa ii loveasca si de aia musca

| JamieGold a răspuns:

Salut!
In primul rand hai sa iti spun cateva din lucrurile pe care sa NU le faci orice s-ar intampla in fata unui caine cu un comportament ostil:nu plangi,nu tipi,nu faci miscari bruste,nu te agiti in sensul ca sa incepi sa dai din maini si din picioare fara rost,nu o iei la fuga,nu te opresti din mers,doar daca cainele se afla in calea ta,nu-i vorbesti,nu incerci sa-l mangai si foarte important nu privii un caine in ochi,asta e greseala cel mai des intalnita,care pentru caine inseamna provocare.
Atitudinea ta trebuie sa fie una foarte calma,incearca cat poti da mult sa iti alungi frica,este foarte important ca,cainele sa nu simta frica in gesturile tale,fiindca teama,ca si in relatiile interumane este o slabiciune,de care animalul va profita si vei deveni o victima sigura."Mirosind" teama,nimic nu il va mai retine sa atace.
Deci cum spuneam,trebuie sa ai o atitudine calma,ferma si dominanta.
Cu toate astea,cainii sunt ca si oamenii,unii se sperie mai repede,altii mai greu,alti renunta imediat,unii sunt mai rai,unii doar latra,dar,o adevarata problema o reprezinta cei care nu se lasa intimidati de atitudinea ferma a omului si se pregatesc sa atace.Un caine gata de atac se rcunoaste astfel:latra aratandu-si coltii,are privirea fixa,te maraie la fel,aratandu-si coltii, isi ridica parul de pe ceafa, pentru a parea mai mare, isi intinde coada la nivelul corpului si sta intr-o pozitie incordata.
In momentul in care cainele a pornit atacul, ai 2 optiuni:sa ajungi intr-un loc sigur inainte ca el sa ajunga la tine,un gard,o curte,un copac,dar calculeaza-ti foarte bine optiunile,un caine alearga foarte repede,un caine pornit la atac alearga si mai repede,nu stiu cu ce viteza,dar categoric cu o vitea mai mare decat a unui om,deci alege sa fugi la loc sigur doar daca esti absolut convins c ajungi la timp.
A doua varianta este sa il infrunti cu orice ai la indemana,umbrela,sacosa, baston, pietre, crengi, sipci dintr-un gard.In momentul asta trebuie sa pari mai fioros decat el, trebuie sa faci obsolut tot ce este necesar ca sa il domini.Trebuie sa il faci sa simta frica,sa se simta inferior,pentru ca in lumea lui cel mai puternic castiga.I te adresezi pe un ton grav,rastit, puternic, amenintator si il ameninti cu batul, piatra sau ce ai la indemana, ba chiar il lovesti daca nu ai alta solutie.Ideea este sa nu te pierzi cu firea.
iti poti cumpara binenteles un aparat cu ultrasunete, foarte bun in cazul in care esti amenintat de o haita de caini.Atacul venit din partea unei haite este de foarte multe ori mai periculos decat cel din partea unui singur caine, iar sansele sa scapi nevatamat sunt destul de mici.
Sper sa nu mai ai probleme cu cainii vecinului, dar ocolind putin subiectul, sfatul meu este sa-i cari vreo 3-4 pumni stapanului, inainte de orice altceva, sa-i bagi putin mintile in cap si vei vedea ca si cainii vor sta la locul lor, inchisi.
Sa auzim de bine! O seara frumoasa happy

| KibumA a răspuns:

Ia'ti acea chestie cu sunete ultra puternice pentru caini...Este foarte folositoare! Sperie cainii imediat laughing
Sper ca te'am ajutat, funda?:*