| NonZarek a întrebat:

Îmi poate da cineva un link sau sa îmi explice cum trebuie redactata o sesizare cu privire la câinii maidanezi de pe strada?

În ultimele 2 săptămâni, toată strada e plina de câini fără stăpân (locuiesc într-o comuna), autoritățile nu au făcut nimic, nu știu daca au fost anunțate sau pur și simplu nu vor. Vreau sa depund o sesizare la politia locala pentru a face ceva cu animalele libere de pe strada. Nu mai poți ieși liniștit ca te intampina o haita mare de câini agresivi gata sa te muște. Nu poti sa te plimbi, nu poți sa mergi pana la magazin, nu poți sa ieși cu câinele la plimbare ca te așteaptă câinii fără stăpân.

Multumesc.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nici eu nu stiu alta modalitate decat sa mergi personal la primărie.Si eu momentan stau undeva la tara si întâmpin acelaș problema.Doar ca eu am gasit cauza aparitie câinilor.
În general pe la sate pe vremea asta se coboară cu animalele de la dealuri (vaci, oi) si câini săraci simt nevoia de libertate, de a se înmulți iar oameni nu au nimic impotriva si ii lasa liberi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fa poze sau filmeaza-i. Ca dovada. Pe urma te du la Politie, le arata dovezile si e posibil sa rezolve fara sa mai faci sesizare. La tara nu exista câini fara stăpâni. Si eu anul trecut am depus in scris la politie o sesizare si au fost avertizați stăpânii câinilor. Am făcut poze ca dovada. O perioada nu au mai fost lăsați pe strada, au mai si murit din ei dar tot mai exista uneori.