| intercityexpress a întrebat:

Ce fel de vagon e acesta? (de exemplu gondolă...) http://i1130.photobucket.com/albums/m532/intercityexpres s/Picture.jpg
Funda!

6 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Pare a fi vagon de grane.

| intercityexpress explică (pentru T7uk):

Da, da, de grâne... mdhhh... Dar ce tip?
Ştiu sigur că nu e gondolă. Tind să cred că şi genul acesta în română se numeşte tot,, vagon container" dar nu sunt sigur...
În engleză, vagoanele care transportă un container se numesc,, container car" iar cel prezentat mai sus e,, boxcar"(numele complet al vagonului,,, Sliding wall boxcar".

| T7uk a răspuns (pentru intercityexpress):

Si eu care credeam ca sunt un cunoscator... ei uite ca m-am inselat cu cunostintele mele.

| intercityexpress explică (pentru T7uk):

Aaaaaa! Ştiu cum se numea!,, vagon cu pereţi culisanţi"

| T7uk a răspuns (pentru intercityexpress):

La asta nu m-am gandit.

| intercityexpress explică:

PS: Cei care nu se pricep la trenuri să nu răspundă! Aştept răspunsuri de la cei care ştiu.