| YepIsSuspended a întrebat:

Ce imi puteti spune despre Ciobanescul caucazian?

Stiti niste rase de caini de paza foarte frumosi dar rai?

8 răspunsuri:
| B3Bytza a răspuns:

Eu sunt de parere ca un ciobanesc carpatin este un caine de paza bun. Sperie pe oricine cu dimensiunea lui cea mare(cam 1 m inaltime, 1m lungime, labe cat ale unui urs, dinti mari cat a unui leu)
Cand latra rasuna toata strada. O da si mananca foarte mult.Si daca vrei:poate sa fie mare si infricosator ca daca te uiti la el o iei la fuga dar sa fie "pasnic", sau, daca vrei, poate sa fie mare, infricosator si foarte rau ca strainii.Depinde cum vrei sa fie si cum il dresezi.

| B3Bytza a răspuns:

Rasa ciobanescului caucazian isi are originea in Rusia.Ciobanesti caucazieni erau si sunt folositi pentru manarea si apararea turmelor de oi.Are o blana groasa si deasa care poate avea urmatoarele culori:gri, cafeniu, maroniu, alb, vargat.Are o inaltime cuprinsa intre 64 si 72 cm si o greutate cuprinsa intre 45-70 kg.Il poti avea alaturi timp de 13 ani.Se impaca bine cu copii si este un bun caine de paza si este foarte fidel.

| M4RK a răspuns:

Pitbull este rau cand intra cineva in curte fuge inapoi rolling on the floor

| girlxx21 a răspuns:

Eu am un Rottweiler. rai mai sunt si pitbull-ii...amstaff`ii. bull terrierii.

| simovacariu a răspuns:

Saint Bernard?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu am un lup din germania negru big grin negru de tot zici ca-i tigan big grin si daca treci prin fata portii sare gardu si te aleargalaughing

| november4gina a răspuns:

Iti recomand bullmastiff. eu am doi. Pe langa faptul ce sunt extraordinari pentru paza(la curte, ca au vreo 50-60kg) sunt usor de intretinut.Nu sunt mofturosi la mancare, inghit aproape orice, din cauza asta e recomandabil sa-i tii la curte - au tendinte de ingrasare daca nu au activitate. pot fi tinuti numai afara, in cusca, dar nu legati- sunt totusi caini de rasa. Sunt extraordinar de atasati de stapan si familia acestuia. Nu sunt galagiosi, dorm daca nu au ceva mai bunde facut... Eu ti-i recomand din tot sufletul.

| dummy a răspuns:

Eu as opta pentru un ciobanesc mioritic. eu am unul care are 3 ani si sunt foarte mandru de el. are 80kg si o inaltime de 1m. nimeni nu se apropie nici macar de poarta e foarte rau.