| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă când sterilizezi un motan? Cu ce ajută?

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Majoritatea oamenilor preferă un animal de companie.Prin a steriliza înțelegem îndepărtarea organelor productive ce aparțin animalelor(la masculi se îndepărtează testiculele și la femele se leg trompele uterine)pentru a fi infertile,mai exact să nu se poată reproduce. Unii oameni preferă animalele de companie sterilizate, deoarece nu mai vor alte animale de companie, dar în cazul meu, am sterilizat motanul din cauza luptelor pe care le avea cu alți motani pentru femele și supremație pe teritoriu.Să nu uităm că pisicile(și alte animale)emană un miros specific de marcare a teritoriului ce are un miros deranjant de amoniac, acesta dispărând odată cu sterilizarea.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai un animal de companie împarți viața cu el, bineînțeles nu ca și cu un om.
Un motan necastrat este un animal întreg, care trăiește și suferă destinul lui de animal, căutând de câteva ori pe an să se împreuneze cu o femelă.
Un motan castrat este un animal handicapat la care i-am răpit chirurgical o parte din vitalitate.
Relația dintre om și animal, care este un necuvântător, este complexă, un motan este inteligent în felul său, el comunică și interacționează cu noi pe multiple căi non verbale și ne influențează viața. Această interacțiune nu este așa de evidentă ca îi cazul unui câine, totuși felinele sunt foarte inteligente.
Astfel în cadrul acestei interacțiuni, prefer să am lângă mine, ca un suflet de animal apropiat, un animal întreg, iar nu unul handicapat prin castrare.

| RoCkKiD a răspuns:

Inseamna ca nu mai face alti motanei si nici nu mai ai probleme cu el sa intre in calduri.

E o idee destul de buna daca ai si femele prin preajma si nu vrei sa te trezeti cu pui. In plus costa doar 50 de lei la cabinete de specialitate deci merita ca sa nu ai probleme dupa.

| Panamax a răspuns:

Practic il mutilezi pe viata.
Dar nu se poate apara.

Răspuns utilizator avertizat