| cristianapopen a întrebat:

Ce inseamna cand un porcusor de guineea toarce?:-s Dau funda ^^

Răspuns Câştigător
| Fireing a răspuns:

Uite o lista cu sunete pe care le scoate un porcusor de guineea:

•Daca animalul stranuta, este cazul sa consultati medicul.
•Un sunet de tonalitate joasa, simplu sau vibrant(torsul), emis de obicei atunci cand porcusorul este mangaiat, este semn de multumire si liniste. In schimb, atunci cand sunetul vibrant (ca un "carait") urmeaza unui zgomot brusc sau unui strigat, poate sa insemne si frica, panica.
•Sunetele inalte (ca un piuit), de scurta durata, repetate sunt adresate de obicei oamenilor, si inseamna "mi-e foame".
•Atunci cand porcusorul clantane din dinti, cineva sau ceva il deranjeaza.
•Un sunet patrunzator, de inalta intensitate, inseamna ca porcusorului ii este foarte frica sau ca il doare ceva.

8 răspunsuri:
| αntoniα a răspuns:

Inseamna ca este multumit si fericit.Acest lucru mai pot fi verificat si daca porcusorul de Guineea are ochii stralucitori.
Sper ca te'am ajutat putintelbig grin

Va doresc ca in Anul Nou ce vine sa aveti parte de 12 luni de Sanatate, 52 de saptamani de Fericire, 365 zile pline de Bogatie, 8760 ore de Intelepciune, 525600 minute de Bucurie, 31536000 de secunde petrecute alaturi de cei pe care ii iubesti

| Sparckling a răspuns:

Pai...ori e in calduri(daca-mi amintesc eu bine), ori este fericit si chair ii placewinking

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Inseamna ca face lana

| zăGhost a răspuns:

Al meu "toarce" cand il mangai sau cand aude un sunet care il deranjeaza. Totusi, uita-te pe site-ul asta: http://www.gemon.ro/comportament3.htm... aici gasesti cam toate sunetele pe care le scot ei + semnificatie.

| samiZiciPompier a răspuns:

Awwww nu stiam ca si porcusorii de guineea torc. Ce draguuuut :x

| jan33tt a răspuns:

Inseamna ca e pisicalaughing)

| CARTE88 a răspuns:

Inseamna ca ii place