Întrebare recomandată | StacheMarta39 a întrebat:

Ce inseamna intr-un anunt ca un caine are pedigree? Am inteles ca e vorba de parinti de rasa, dar rasa cum se atesta? Adica iti da vreo foaie la mana ceva? Cei care vand animale in petshopuri au certificat care le atesta rasa?

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Este un act care atesta ca acel caine este de rasa pura, un fel de buletin in care sunt trecuti parintii si date care atesta asta.

PEDIGRIUL este actul de identitate al cainelui (buletinul, ca sa zicem intr-un fel mai plastic), este certificatul sau de nastere in care sunt trecuti ascendentii (parinti, bunici, strabunici), este un act oficial eliberat de CARTEA DE ORIGINE ROMANA (COR) - ASOCIATIA CHINOLOGICA ROMANA (ACHR) si care confirma puritatea rasei si un bagaj genetic oficial ce ne indruma in alegerea, cresterea si dezvoltarea acelui caine, in functie de caracteristicile curentului de sange din care provine. Un caine cu pedigree nu este viitor campion, de aceea avem expozitiile chinologice nationale, internationale si de club in care se face selectie dupa fenotip (aspectul exterior), caracter si temperament. Un caine cu pedigree este dovada ca apartine acelei rase raminind ca dv sa alegeti calitatea crescatorului.

https://www.facebook.com/......539945962/