| Dragomir_Iulyan_1996 a întrebat:

Am si si eu o problema am un caine tosa inu dar. Nu am certificat pedigree la el ar mai trebuie inregistrat la politie cei de la asociatie. Au spus ca il trece ca fiind metist ce rost ar mai avea sa inregistrez daca el nu atesta ca fiind rasa originala?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca asa prevede legea. Conform OUG nr.55/2002, republicată in 2014, privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi, citez:
  ART.1.În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin câini periculoşi se înţelege câinii aparţinând următoarelor rase, grupate în două categorii, după cum urmează:
  a) categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor;
  b) categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor.
  ART.2.(1) Prin câini agresivi se înţelege:
a) orice câine care, fără să fie provocat, muşcă sau atacă persoane ori animale domestice în locuri publice sau private;
b) orice câine care participă la lupte între câini sau care a fost antrenat în acest scop.
ART.3.(1) Proprietarii sau deţinătorii temporari ai câinilor prevăzuţi la art. 1 trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) să aibă vârsta minimă de 18 ani;
b) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
c) să nu fi fost condamnaţi pentru săvârşirea unei infracţiuni contra persoanei.
  (2) Proprietarii sau deţinătorii temporari ai câinilor prevăzuţi la art. 1 şi la art. 2 alin. (1) au obligaţia să înregistreze câinii la Asociaţia Chinologică Română, afiliată la Federaţia Chinologică Internaţională, şi să inscripţioneze în mod vizibil, la intrarea în apartament sau în imobil ori pe împrejmuirea aferentă imobilului respectiv, avertismentul "Câine periculos" sau, după caz, "Câine agresiv", printr-o plăcuţă având dimensiunile de cel puţin 15 x 25 cm.
  ART. 4. (1) Proprietarii de câini prevăzuţi la art. 1 au obligaţia să depună la  sediul poliţiei în a cărei rază este situat imobilul în care este deţinut câinele o adeverinţă în fotocopie, eliberată de Asociaţia Chinologică Română, afiliată la Federaţia Chinologică Internaţională, din care să rezulte încadrarea câinelui în categoriile prevăzute la art. 1, precum şi o declaraţie pe propria răspundere cuprinzând următoarele date:
a) numărul de identificare al câinelui, aplicat prin tatuare sau microcip;
b) efectuarea vaccinării antirabice şi a rapelurilor, în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
c) efectuarea sterilizării câinilor prevăzuţi la art. 1 lit. a);
d) existenţa unei asigurări de răspundere civilă pentru eventualele pagube produse de câinii prevăzuţi la art. 1 lit. a)."

| casian0007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna de ceva vreme tot cau un raspun cum sti dac deti un caine periculos ART.1. ce lege ma obliga sa merg la asociatei pentu evaluare eu conside ca nu e periculos si nu am pedigree nu stiu parinti atuci cum pot fi obligat sa evaluez caine la asociatei poate e poate nu da platesc este lege care ma obliga sa imi evaluez cainele pentu ca cineva zice ca e din rasele periculoase >?

| Ioandelasal a răspuns (pentru casian0007):

Prevederile OUG 55/2002, pe care le-am citat in raspunsul meu, prevad care sunt cainii periculosi. Si nu este nevoie de pedigree, trebuie doar sa se incadreze in rasele indicate sau sa fie metisi (corcituri) din aceste rase.
Mai reciteste raspunsul meu anterior si cauta sa intelegi legea.

| casian0007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu inteleg ce spui tu da cum decid sau cine decide daca trebuie incadrat b) câine periculos –decat asocitia decide acu eu am un catel de unde sa stiu eu ce rasa sau meti e? eu intrebam de ceva lege dac ma obliga sa merg la asociatie sa declar AGENTII DE POLITIE NU AU CALIFICAREA SA DIFERENTIEZE RASELE CANINE ..ca propietar de unde pot eu sa stiu dac trebuie sau nu sa apelez la asociatei să rezulte încadrarea câinelui în categoriile prevăzute la art. 1, de câini prevăzuţi la art. 1 (câini periculoși) au obligaţia să depună la sediul poliţiei în a cărei rază este situat imobilul în care este deţinut câinele o adeverinţă în fotocopie, eliberată de Asociaţia Chinologică Română, afiliată la Federaţia Chinologică Internaţională, din care să rezulte încadrarea câinelui în categoriile prevăzute la art. 1, eu intreb mai cioban cine imi spune vezi caai caine periculos du-te verifica vecinu e lege cine ma inpinge sa fac pasu spre asociatie ..scuze de greseli nu vrbesc pre bine romana legea spune cine detine.pai de unde sti ca deti un din rasele acele

| Ioandelasal a răspuns (pentru casian0007):

Daca tu nu stii, nu stie vanzatorul, medicul veterinar sau alt proprietar de caini cunoscut atunci il duci la Asociatia CChinologica din judetul tau, acolo se va gasi cineva priceput sa-ti spuna daca se incadreaza sau nu la caini periculosi.

| casian0007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

DA n-am ce face cu 400 de lei atat costa o evaluare. intrebare era cine ma poate obliga sa fac asta.