| Rose_2860 a întrebat:

Ce ma sfatuiti sa aleg bichon maltez sau yorkshire terrier? I-as lua pe amandoitongue S-ar impaca?

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Ceea ce a spus pink bijou despre catelul ei nu trebuie generalizat. Un caine face prostii daca nu este educat. Si eu am bichon maltez de 6 luni si nu a facut nicio prostie pana acum. Si nu exagerez. Iar nevoile si le face afara de la 3 luni jumate.
Un caine ajunge sa faca prostii daca e neglijat si needucat. Si nu conteaza rasa. Si un bichon havanez si un yorshire si orice alta rasa de caine face prostii daca nu-l inveti sa nu faca.
In 80% din cazurile in care cateii fac prostii, de vina sunt stapanii, ca nu se ocupa de ei, ii lasa sa se plictiseasca si nu le acorda atentie. Ei fac prostii ca sa ne atraga noua atentia (mai bine certat dar bagat in seama, decat necertat dar ignorat)
Legat de rasa, mi se par extrem de draguti yorkshire cand sunt pui. cand ajung la maturitate mi se pare ca se uratesc un pic. Bichonii nu sunt chiar asa dragut ca yorkshire, dar raman la fel toata viata. Adica un pui de yorkshire e mai dragut ca un pui de bichon, dar un adult yorkshire mi se pare mai uratel ca un bichon adult sau pui. Asta e parerea mea, iar gusturile nu se discuta.
Concluzia e ca trebuie sa te gandesti bine la toate aspectele inainte sa te hotarasti definitiv, iar educatia i-o faci tu indiferent de rasa. Bafta!

| ChocolateDroid a răspuns:

Eu am avut bichon maltez, l-am primit de la iubitul meu. Cat a fost mic era foarte ok si dragalas dar apoi a crescut si in acelasi timp au crescut si responsabilitatile. I-a ros mamei mele 4 perechi de pantofi, a ros plansa pentru insecte, isi facea treburile prin casa pana m-am chinuit sa il invat sa faca afara si mereu trebuia sa fiu cu ochii pe el. Hmmm... Acum l-am dus la tara si e mai bine acolo / chiar ii place.

Coincidenta! In iunie, dupa ce ma intorc din Anglia, am decis sa imi cumpar un Yorkshire Terrier deoarece m-am interesat si este cainele ideal pentru mine. Am fost in parc si o doamna avea un Yorkshire, iar pe loc m-am indragostit de aceasta rasa minunata.

Nu stiu daca un bichon si un yorkie s-ar intelege happy Oricum eu iti recomand Yorkshire chiar daca unii zic ca Bichonii sunt adorabili big grin Gandeste-te ca 2 catei sunt o responsabilitate destul de mare.
Mai departe decizi tu. Succes!
Te pup :*,
Emma. *_*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti si pe amandoi, daca se cunosc de tineri atunci sigur se vor impaca. Sau poti pe unul din ei, intr-adevar, am si eu un bichon frise si inca e micut, amandoua sunt rase pitici.Maltezilor le creste parul mai lung, dar ii poti tunde sa stii c sunt dragalasi cu parul tuns, sau terrieri sunt agresizi(mai ales cand intra cineva pe teritiorul casei, da dupa aia incep sa se joace daca vb cu stapanu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun ca un bichon maltez ee adorabil eu am acest catel e pui si il tin in apartament dar l-am dresat destul de bine nu face in casa nu face mizerie dar e o mare responsabilitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga rose, eu am avut un yorkshire terrier si este o mare responsabilitate. este o rasa jucausa si latra noaptea face prin casa naparleste ca orice caine dar eu ti-as recomanda un bichon maltez sau bichon frise sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomanand bichonul, sunt foarte jucausi si dragutzy si nu naparlesc...bafta la aleslaughing