| aty91 a întrebat:

Ce parere aveti despre "bichoni"? Ce caracteristi are aceasta rasa?

Răspuns Câştigător
| Mynu a răspuns:

Bichon este o rasa foarte frumoasa de talie mai medie.Despre caracteristici toti au calitatile lor.Cu un dresaj bun poate fi un caine minunat.Succes!

7 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu am o bichonica malteza. Face in curand 9 luni. Sunt foarte incantata de temperamentul ei si o iubesc enorm.
Aaa, si nu se recomanda pers varstnice sau sedentare. Bichonii sunt f energici si jucausi. Dar si f iubitori si ascultatori. Singura problema ar putea fi ca nu toti suporta copiii mici de pana in 7-8 ani.

| florynnaa a răspuns:

http://cel-mai-bun-prieten-al-omului.blogspot.com/......ginar.html asta ar putea sa te ajute.eu iubesc enorm bichonii, mi se par niste catei, cuminti, inteligenti, si cred ca potriviti pentru firea mea.:Dfunda?

| Alexandra. a răspuns:

Aceasta rasa nu atinge o inaltime foarte mare.
Sunt destul de pretentiosi la macare, trebuie facuta curatenie zilnic la e, trebuie scosi prin parc de cel putin 2 ori pe zi, dar pot fi tinuti foarte bine in casa, caci sunt micuti.winking

| LoveSelena a răspuns:

Bichonul este cel mai bun animal de companie este jucaus, este frumos, nu ii cade parul etc.Eu am un bichon havanez si e super

| BlueSummer a răspuns:

Cainii din rasa bichon se recomanda oricarei familii care isi doreste un adevarat membru de familie, docil, ascultator, mereu vesel, cu un nivel mediu de miscare.

Exista 4 varietati de Bichon:

Bichon Maltez

Bichon Bolognez

Bichon Frise

Bichon Havanez

Bichonii sunt originari din Italia, Malta, Franta, Belgia si Cuba.

Atat in aceste tari cat si pe tot mapamondul sunt rase extrem de indragite atat pentru aspectul lor deosebit cat si pentru caracterul lor delicat, mereu vesel si prietenos.

Bichonii: Maltez, Frise si Bolognez sunt intotdeauna albi acesta fiind un caracter de rasa obligatoriu.Bichonul Havanez este mereu o combinatie de culori: de obicei este alb cu negru, alb cu crem, alb cu maro sau chiar albi.

Dimensiunile acestor caini variaza intre 20-28 cm la greban si 2, 8-6 kg la maturitate.Greutatea cea mai mica dintre Bichoni o are varietatea Maltez iar la polul opus se afla varietatea Havanez.

Blanita difera si ea de la varietatea la varietate astfel: Maltezul are firul de par cel mai lung si mereu drept.Problema sa este ca trebuie periat in fiecare zi astfel riscul de a se incalci este crescut.Varietatea Frise se caracterizeaza printr-o blanita ceva mai voluminosa, firul de par este fin si drept.Bolognezul este cu un par cret si alb.Ca o bila alba pentru aceasta varietate este lipsa naparlirii ceea ce inseamna lipsa caderii parului, in consecinta parul trebuie periat din cand in cand de dumneavoastra.

Ca temperament Bichonii sunt veseli, vioi, se inteleg de minune cu copiii pe care ii iubeste.Cu celelalte animale se intelege de asemenea bine.Cu strainii se arata de obicei precaut.

Toate varietatile de Bichon se multumesc cu un nivel mediu de activitate fizica ceea ce nu inseamna ca vor refuza o plimbare ceva mai lunga.

Dresajul acestor catei se face usor datorita inteligentei de care dau dovada acesti caini.

Mie imi plac foarte mult acesti caini, din acest motiv o sa-mi iau un Bichon Frise de Craciun. Sper ca ti-am fost de folos!

| toteusunt a răspuns:

Http://www.zooland.ro/Bichon_cu_par_cret-4124.html

din experienta proprie iti spun ca sunt jucausi, f.prietenosi,cuminti,latra putin... bine, trebuie sa ai grija mare de ei si necesita timp mai ales cand is pui, trebuie periati zilnic, scosi la plimbare la ore fixe de vreo 4-5pe zi :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi doresc de mult timp un catelush de rasa bichon! Ii ideal pentru apartament si foarte dragutlove struck.
Sunt vioi, fericiti, caini carora le place viata de familie si se impaca foarte bine cu copiii. Le place sa-si insoteasaca stapanii oriunde, dar pot fi lasati si singuri. Se inteleg bine si cu celelalte animale de pe proprietate si se socializeaza usor. happy