| iustinul78 a întrebat:

Ce parere aveti despre rasa chow chow?
Nu este problema la plimbatul lui,sau la intretinerea ascestuia
Vreau sa spun,daca sunt, as putra spune...
Nu foarte autoritar si Nu vreau ca cainele sa ma domine pe mine.
Si as mai vrea sa intreb daca il pot educa usor(ma refer la comenzile "sezi""culcat""aport" si "la pas".
Daca nu ar fi bună aceasta rasa, ce rasa de caine de talie medie-mare imi recomandati?
DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Daca il cresti de mic si il educi, orice caine va fi ascultator si nu te va domina.Nu e nevoie sa tipi la un caine ca sa fi autoritar,(folosesti un ton ferm). Totul pleaca de la modul de joaca intre caine si stapan...nu-i permiti sa te prinda cu dintii de maini/picioare/haine, nu-i permiti sa maraie la tine atunci cand mananca sau are jucarie (stiu ca par atat de draguti cand sunt mici si maraie sau latra, dar nu e ok sa-i inveti asa). Totul tine de cum ti-l educi si cat de mult lucrezi cu el pe partea de disciplina.Eu ti-as recomanda un labrador daca te temi ca nu vei putea educa un chow chow.Plimbatul si ingrijirea sunt o mare responsabilitatea, chiar si pentru un caine de talie foarte mica.Sa iei in calcul si costurile veterinare, caine mare, pret mare....sunt anumite tratamente, exemplu deparazitarea interna si externa, se fac in functie de greutate, deci clar cost mare, pe masura blanosului happy.

| UnholySaint a răspuns:

Din cate stu eu cainii respectivi sunt foarte docili, de dominat nu te domina, dar daca vrei sa te asculte au nevoie de dresaj.