| Swae a întrebat:

Ce pareri aveti despre pestele betta?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Sunt frumoși, într-adevăr. Au o coloratură frumoasă. Sunt și agresivi și nu pot sta singuri în acvariu. Să nu te gândești să îți iei doar unul dacă ți-ai ales această specie. Unul dintre cele mai mari dezavantaje e durata lor de viață. Cca 2 ani de zile. Nu mai mult.

În cazul în care ți-i cumperi din Mall, de la Animax (îmi scapă denumirea exactă) sau cum îi spune magazinului, roagă personalul să fie sincer cu tine și întreabă de vârsta peștișorilor respectivi pentru că nu te vei simți bine să te trezești într-o dimineață că ți-au murit toți într-o lună, mai mult sau mai puțin.

Am avut peștișori din această specie, dar nu aveam toate informațiile și eu îi cumpărasem deja "bătrâni". Ăia de la magazin n-au suflat un cuvințel în privința vârstei lor. Firește că ăia de la Mall au zis că trăiesc doi ani, dar au uitat să precizeze că la momentul cumpărării lor ei aveau deja aproape doi ani...

Sau poți întreba în mai multe locuri și să îți cumperi perechi din diferite magazine, nu toate exemplarele din același acvariu al magazinului, ca să nu ai surprize. Și pe viitor vei ști că în magazinul cutare personalul a fost sincer sau a fost mincinos și n-a vrut decât să scape de ei mai repede.

E trist când nu ți se spune adevărul și pe cheltuială proprie rămâi și fără bani și fără ce ai vrut să îți iei (hamster, peștișor, cățel, pisică, broască țestoasă) pentru că te-ai încrezut în părerile unui singur magazin. Interesează-te mai în amănunt.

Nu știu câtă acuratețe au informațiile mele, dar verifică-le și pe viitor vei ști mai multe.

Cu drag.

Răspuns utilizator avertizat
| Diegoxyz a răspuns:

E super frumos datorită inotatoarelor dezvoltate si frumos colorate
E si usor de întreținut, ca oricare alt peste happy

| shareable a răspuns:

Frumos mai ales albastru