| NoLoveU a întrebat:

Ce probe sunt la concursul canin cu numele CACIB si in ce data se tine acest concurs?

Răspuns Câştigător
| Biencush a răspuns:

Aceste concursuri se tin in mai multe orase si la date diferite.Ca si probe, sunt cele de la toate concursurile, numai ca sunt mai multe etape iar in final, daca e ca, catelul sa fie valoros, primeste un titlu foarte important, recunoscut international.Cainele trebuie sa arate ca stie sa alerge in pas cu stapanul, sa aiba dantura buna, pozitia corpului corecta, sa aiba reflexe bune, sa aiba toate caracteristicile rasei sale, sa dovedeasca, ca este un exemplar frumos si cu caracter bun, etc.Nu stiu nici eu foarte multe, dar daca te-am lamurit cu ceva, cu mare drag!

3 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Valentina, uite ce-am găsit despre C. A. C. IB: "Pentru ca un câine să ajungă campion, trebuie să primească titul într-o expoziţie naţională de campionat. Atât Certificatul de Aptitudini din Campionat (naţional) (C. A. C) cât şi Certificatul de Aptitudini pentru Campionatul Internaţional de Frumuseţe (C. A. C. I. B) sunt titluri pe care orice crescător le-ar dori pentru câinele său de rasă.

În funcţie de aceste aptitudini recunoscute de arbitri abilitaţi, va creşte şi valoarea câinelui. Aceste competiţii naţionale şi internaţionale sunt recunoscute mondial de către Federaţia Chinologică Internaţională (F. C. I).

Pentru ca un câine să obţină unul dintre aceste certificate, trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
- trebuie să fie recompensat cu o calificare "Excelent" în timpul unei examinări individuale
- să deţină un pedigree autorizat de Federaţia Chinologică Internaţională
- să aibă vârsta de 15 luni până în ziua expoziţiei.
În final, cele mai bune exemplare (atât mascul, cât şi femelă) vor concura pentru Cel mai bun exemplar al rasei (B. O. B - Best of Breed), titulatură decisă de către un juriu abilitat."
mai multe aici: http://www.animalutul.ro/......-2010/324/

| Biencush a răspuns:

Http://kennel.ro/calendar-expozitional.php
Uite aici o lista cu datele pe care le doresti. Sper sa fie cea corecta!

| lauramierea a răspuns:

Nu stiu tu ce crezi?