| theROOcKsTArr a întrebat:

Ce rasa de pisica este aceasta?
http://www.youtube.com/watch?v=kGX0pkDU82I

9 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Nu exista denumire : maidaneza!
Se numeste rasa : europeana.
Pt noi ceva comun... dar se numeste europeana.
E identica cu pisica pe care am pierdutºo acum 1 an sad

| ForbiddenLove a răspuns:

Nu cred ca e de rasa!

| STARRINGDiva a răspuns:

Europeana!

| fryekid a răspuns:

Pisica "standard" Fix asa e si pisica mea, si cam toate de pe aici.

Glumesc laughing

| papooshyka a răspuns:

Pisica Europeană, numită şi Europeană cu păr scurt sau „pisica comună", este una dintre cele mai vechi, cele mai răspândite şi cele mai pure rase de pisici. A apărut şi s-a dezvoltat prin mijloace naturale. Se spune că este descendenta primelor pisici domesticite în Egiptul Antic şi aduse în Europa de romani.
Este o pisică de talie medie, bine proporţionată, solidă şi robustă. Are capul mai mult lung decât lat, urechile de lungime medie, rotunjite la vârfuri şi acoperite cu fire de păr, obrajii înalţi, bine dezvoltaţi, iar craniul şi fruntea uşor rotunjite. Ochii sunt rotunzi, mari, bine distanţaţi unul de celălalt şi uşor înclinaţi, impresionând prin claritate şi strălucire. Culoarea ochilor poate fi verde, aurie, portocalie sau albastru. Coada este groasă la bază şi bufantă la vârf, membrele sunt de lungime medie, puternice, cu perniţe rotunde şi ferme.
Blana este scurtă şi deasă, strălucitoare, de culori şi combinaţii diferite, predominante.
Funda?

| basexcu a răspuns:

Tomberoneza! :d

| Ingerasull99 a răspuns:

Ii zice maidaneza!

| Fragile a răspuns:

Cred ca e maidaneza adica nu e de rasa.