| zuzyzuly a întrebat:

Ce stiti, scalarii sunt otravitori sau elimina otrava?

Răspuns Câştigător
| Sophyo1 a răspuns:

Buna! Sunt crescatoare de scalari si alte animale de mai bine de un an.Eu nu am auzit de chestia asta niciodata. Cu siguranta cine ti-a zis nu a stiut exact.Scalarii sunt niste pesti calmi dar si agresivi alte specii.Mai mereu nu prea inoata (adulti) si sunt linistiti daca sunt singuri in acvariu. Odata ce se imperecheaza, niciodata nu se vor mai desparti. Daca femela moare, este posibil ca si mascul sa moara sau sa traiasca singur fara pereche, la fel si cu vaduva.Trebuiesc hraniti cu artemie sau libelule rosii o data sau de 2 ori pe saptamana si in rest cu fulgi de pesti.Te sfatuiesc sa le lasi fulgii mari.Ai mei mananca fulgii intregi.Scalarii depun icre o data pe saptamana sau la 2 saptamani in functie de anotimp.Vara depun cel mai des si primavara, toamna ciclul de viata incetineste si iarna se poate opri, adica sa numai depuna icre. Unii scalari nu se prea pricep la cresterea puilor, ii pot manca dupa ce incep sa inoata sau pur si simplu sa-i lase sa moara. Daca pestii sunt la prima crestere de pui e posibil sa-i piarda ca nu au experienta, daca sunt batrani ii pot pierde din neatentie.Te sfatuiesc ca atunci cand au pui, dupa ce eclozeaza si incep sa inoata, sa-i muti in alt acvariu pe pui.Intr-o maternitate, cu apa la temperatura potrivita, cu filtru si pompa de aer. Atunci puii pot creste, dar multi cresc.Ai mei de un an n-au reusit sa creasca un pui sad. Sper ca te-am ajutat, pentru mai multe info contacteaza-ma aici: ad.dogs@yahoo.com

0 răspunsuri: