| bogdiy a întrebat:

Ceaw! as vrea sa-mi cumpar un caine golden retriever. de unde ziceti sa-mi iau unu? si care ii diferenta dintre cu pedigree si fara pedigree? si va rog sa specificati si de care ziceti sa iau cu pedigree sau fara si de ce?

Răspuns Câştigător
| Dafii a răspuns:

Diferenta dintre un caine cu pedigree si unul fara pedigree este urmatoarea :
Un caine cu pedigree povine din parinti campioni la concursuri canine si este un catel cu acte si ca nu este corcit cu nicio alta rasa, fiind rasa pura!

Un caine fara pedigree este un caine caruia nu i se da voie sa participe la concursuri canine s-au expozitii happy.

Dar asta nu inseamna ca nu merita sa fie iubit si el ca si unul cu pedigree.

Tu decizi daca iei unul cu pedigree - cu care sa participi la concursuri si expozitii, sau unul fara pedigree care doar sa fie un catelus normal :*.

3 răspunsuri:
| Skynettt a răspuns:

De la un magazin cu animale, si diferenta ee ca cel fara pedigree manaca orice iar celalalt doar pedigree

| Alberto97 a răspuns:

Eu zic ca daca iubesti un catel cu adevarat nu te intereseza daca e cu pedigree sau fara
Pedigree este acel caine de rasa
Fara pedrigree este corcitura

| 35zone a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti iei de la crescatori particulari, astfel ai sansa sa vezi cum sunt crescuti cainii etc. Poti avea surprize neplacute daca iti iei din pet shop-uri.