| anonim_4396 a întrebat:

Cine are testoase? cum trebuie ingrijite?

3 răspunsuri:
| Lane a răspuns:

Pai trebuie sa-i schimbi apa in fiecare zi, sa stea intr-un acvariu, trebuie sa aiba si o piatra pe care sa se suie si sa aiba lumina.

| MoreFun a răspuns:

Când e mai micuța broscuța apa nu trebuie schimbata chiar in fiecare zi doar când mai creste. E de preferat sa-l ții într-un acvariu si o piatra. apa nu trebuie sa fie f. mare si dacă are lumina ii place mai mult. Iarna e bine sa ai un încălzitor pentru. ca dacă apa e rece hibernează (poți încerca sa nu-i încălzești apa la câțiva ani sa hiberneze pentru. ca ii face bine) si de mâncare ii găsești tu in magazine pentru. animale. Sper ca te-am ajutat!

| CăpshuniikMikkkk a răspuns:

Bună!
Broscuţele ţestoase au nevoie de terariu, care conţine si parţi de uscat, apa trebuie să fie calduţă (la pui nu mai puţin de 26 grade), mănâncă de 1-2 ori pe zi maxim! Broscuţele de regulă hibernează când temperatura sau mediul de viaţă nu este ok, de aceea noi trebuie să le oferim mediul optim ca să nu le lasăm să hiberneze! Când broscuţa hibernează, ea se bagă în carapace complet, nu mănâncă şi nu creşte. Temperatura corpului ei scade, metabolismul lor se reduce la minim.
Cam asta ştiu din ce am mai citit şi eu pentru broscuţele mele. Asta este cam tot ce trebuie să ştii in mod special despre ele.winking