| cry21999 a întrebat:

Cine stie cum imi pot pregati pisica pentru competitie ca am gasit dar nu am fost niciodata si chiar vreau sa particip. Fundahappy

Răspuns Câştigător
| SnowBella a răspuns:

Poti invata o multime de lucruri despre pisici participad la o expozitie felina. Este adevarat ca pisicile nu difera atat de mult, sub raportul dimensiunii sau al aspectului, precum cainii, dar exista rase care sunt destul de deosebite fata de cele comune.
Majoritatea expozitiilor feline cuprind ringuri diferite de arbitraj pentru 7 clase diferite. Precum cainii, pisicile nu sunt evaluate comparativ, ci conform unui standard rasial de perfectiune. Pisicile sunt aduse intr-o zona speciala, unde sunt luate in brate, manevrate si inspectate individual de un juriu autorizat pentru fiecare rasa in parte. Iata care sunt cele 7 clase principale:
Pui (Kitten). Pisoi tineri, castrati sau nu, prea mici pentru celelalte clase.
Campioni (Championship). Pisici necastrate, inregistrate, cu varsta de peste 8 luni.
Premiership. Pisici castrate, inregistrate, cu varsta peste 8 luni.
Animale de casa (Household pet). Orice exemplar de pisica domestica sau de pisica castrata.
Si ar mai inca 3 clase, care nu stiu daca sunt valabile si in Romania.
Categoriile includ cea mai buna culoare, cel mai bun campion al rasei si cea mai buna rasa. Castigatorii sunt evaluati in functie de calitatea generala a blanii si de conditia fizica a animalelor, ce reflecta starea lor buna de sanatate si igiena, dar si in functie de aspectul unic si personalitatea placuta a felinelor. Daca te intereseaza sa-ti duci pisica la o astfel de expozitie, trebuie sa stii ca pisicile din categoria animalelor de casa trebuie inscrise inainte de expozitie.
Ca sa-ti pregatesti pisica pentru o asemenea competitie, iti recomand sa o duci mai intai la un specialist in toaletare, ca sa-i aduca blana in forma excelenta, dupa care poti continua cu ingrijirea zilnica acasa. Daca pisica are blana lunga, sunt mai multe lucruri de facut...

1 răspuns:
| Veterinar a răspuns:

Pisica trebuie sa aiba pedigree in primul rand.
Apoi pisica trebuie sa fie blanda, docila nu fricoasa.
Trebuie sa o speli, perii sa arate excelent.