| BadResonance a întrebat:

Cine stie mai multe superstitii? funda.

Răspuns Câştigător
| SecretColors a răspuns:

Semne bune in ziua nuntii: sa vezi un curcubeu, sa ai vreme insorita, sa intalnesti o pisica neagra, sa intalnesti un cosar.
Semne rele in ziua nuntii: sa vezi un mormant deschis sau sa vezi un calugar sau o maicuta.
Miresele nu trebuie sa poarte perle (nici bijuterii, nici pe rochie).
Miresele nu trebuie sa-si croiasca propria rochie de nunta.
Mireasa nu trebuie sa probeze voalul cat timp este imbracata in rochie de mireasa. E bine ca voalul sa fie imprumutat de la o alta mireasa.
Aduce ghinion sa te casatoresti in ziua ta de nastere sau dupa asfintit.
Nu e bine sa iti iei pantofi sau sandale deschisi la degete (adica sa ti se vada degetele) pentru ca iti iese norocul printre degete.
Nu face nunta in mai pentru ca se spulbera relatia precum florile copacilor.
Nu e bine sa porti bijuterii cu perle ca cica reprezinta lacrimi.
Se spune ca prima lumanare care se stinge (a mirelui sau a miresei) acela va muri primul.
Sa iesi din casa cu dreptul, sa se arunce cu orez in miri dupa iesirea din primarie / biserica etc.
Domnisoarele care vin la nunta isi scriu numele pe talpile pantofilor miresei si cea al carui nume va ramane cel mai vizibil, se va marita urmatoarea.
Atunci cand vine mirele sa te ia de acasa trebuie sa-l privesti prin inelul de logodna, de undeva astfel incat sa nu te vada. Se spune ca asa cum il vei vedea atunci, asa il vei avea toata viata: vesel si zambitor sau incruntat si suparat.
Voalul protejeaza mireasa de spiritele rele care sunt invidioase pe bucuria ei.
Mireasa trebuie sa poarte in ziua nuntii ceva vechi, ceva nou, ceva din prezent si ceva din aur si atunci casnicia ei va fi fericita.
Aduce noroc sa plangi la nunta sau botez.
Daca in ziua nuntii ploua, se zice ca vei avea o viata imbelsugata.
Cel care se trezeste primul (mire sau mireasa) dupa noaptea nuntii acela va muri intai.
In ziua, sau noaptea nuntii nu trebuie sa-ti schimbi pantofii ca cica ti-ai schimba barbatul.
Plansul la nunta aduce noroc.
Nu e bine sa faci poza imbracata mireasa inainte de nunta.
Daca ai fost de trei ori domnisoara de onoare, ramai nemaritata.
Daca iti iese in fata cineva cu o galeata plina cu apa o sa ai o viata plina.
Nu e bine sa te intorci din drum ca sa te uiti in oglinda, dar totusi o ultima privire in oglinda ar aduce noroc.
Daca nasa e insarcinata, o sa ai o casnicie grea.
Nu e bine sa fie nasa insarcinata, pentru ca darul spiritual pe care vi-l face voua nasindu-va, il ia de la copil.
Atunci cand vine mirele, trebuie sa stai pe o perna, sa iti fie viata ca in puf si mirele plateste sa te ia, ca sa nu aiba senzatia ca te ia asa pe gratis.
Daca se sparge ceva de sticla la nunta e bine, iti sparge ghinionul.
Lumanarile de la cununie trebuie pastrate si cand ai o cearta sau o problema in familie aprinzi lumanarile si se rezolva.
Aduce ghinion daca scapi verigheta pe jos.
Nu e bine sa spargi o oglinda pentru ca nu o sa te mariti 7 ani.
Sa nu-i cumperi cadou un ceas viitorului sot sau sotului, pentru ca zilele relatiei tale cu el sunt numarate.
Sa nu canti si sa nu dansezi la masa ca iti iei barbat nebun.
In noaptea dinaintea nuntii, viitori miri sa nu doarma impreuna (cica nu au viata lunga in sensul ca unul dintre ei va muri de tanar).
Cica sa-ti pui in pantof in ziua nuntii un ban ca sa ai multi bani in viata.
In ziua nunti imbracata mireasa sa pui sare sub piciorul drept si sa spui de 3 ori "asa sa fiu iubita cum e sarea in bucate".
Sa iei verigheta ta de casnicie si sa te uiti prin ea la mire si sa zici: "cum nu mi iase din ochi asa sa nu mi iasa vreodata din cuvant".
In drum spre biserica sa numeri hornuri la case, atatea hornuri cati ani vrei sa treaca pana la primul copil (adica 3 hornuri, dupa 3 ani vine primul copil).
In antichitate, miresele isi impodobeau parul cu coroane de flori si purtau buchete de flori culese de ele. Anumite plante erau considerate aducatoare de noroc, de exemplu iedera si laurii. Altele, precum trandafirii galbeni, erau evitate, insemnand sfarsitul dragostei.
E interzis sa arati rochia de mireasa viitorului sot, daca totusi nu se rezisti tentatiei, se pot face aceste lucruri insa dand jos din picior un pantof, un cercel sau o manusa.
Mireasa uda, mireasa norocoasa.
Ploaia simbolizeaza norocul si abundanta care se revarsa generoasa asupra proaspetilor casatoriti.
Valul imbracat de mireasa este considerat mai norocos daca a fost donat/daruit de o mireasa fericita.
Diamantul, purtat fie pe inelar fie la pulsul stang, pastreaza afectul conjugal, important este sa fi fost un cadou.
Obiceiul de a suna claxonul masinilor din "cortegiul nuptial" deriva din convingerea ca facand astfel se pun pe fuga spiritele rele.
Aruncatul orezului la iesirea mirilor din biserica este considerat un augur de bogatie si veselie.
In anul bisect, pe 29 feb, e singura zi in care femeile pot cere barbatii in casatorie.
Aruncarea orezului si a florilor se traduce prin dorinta nuntasilor ca mirii sa aiba o viata roditoare si implinita impreuna.
Orezul aruncat peste cei doi reprezinta speranta de fertilitate.
Mirele trece pragul casei mireasa pentru ca in trecut se credea ca, daca mireasa se impiedica la intrarea in noua casa, purta ghinion casatoriei.
Florile de nunta reprezinta fertilitate, puritate, o viata noua si dragoste fara sfarsit.
Aruncarea buchetului isi are originile in Marea Britanie unde se credea ca mireasa poate transmite norocul sau si celorlalti nuntasi.
Primul sarut reprezinta legatura legala dintre miri, este cel care sigileaza toate contactele.
Verigheta reprezinta promisiunea dragostei eterne, atat din partea mirelui, cat si din partea miresei.
Verigheta se pune pe al patrulea deget de pe mana dreapta, deoarece se considera ca acest deget facea legatura directa cu inima, fiind simbolul dragostei eterne si al devotamentului.
Ceea ce porti la nunta, pantofi, sandale, etc nu se mai poarta daca nu vrei sa te mai mariti o data.
Floile de la cununie nu se aseaza jos in fata ta in fotografie pentru ca inseamna despartire.
Daca esti calcat pe picior in biserica vei fi toata viata sub papuc.
Mirii nu au voie sa chiuie la nunta lor.
Nu e bine sa te intorci ca sa te uiti in oglinda.
Nu e bine sa vezi o alta mireasa.
Nu e bine sa-ti cada voalul din cap.
Cica nu e bine sa porti verigheta altuia.
Cine iese primul din biserica o sa fie "sef" in casa.
Trebuie sa te uiti spre rasarit cand rupi colacul deasupra capului.
Trebuie sa darami nu stiu cate galeti cu apa in ziua respectiva.
Patul sotilor trebuie pregatit in seara dinaintea nuntii de doua fete "mari", in semn de puritate.
Este interzis sub orice forma sa-ti vezi sotul dupa miezul noptii inainte de nunta.
Nu e bine sa te pozezi singura.
Mireasa trebuie sa intre in casa noua numai pe usa principala si nu trebuie sa se impiedice si sa cada.
Nu e bine ca doi frati sa se casatoreasca in acelasi an.
Se spune ca:

- aduce ghinion sa porti pantofi noi de Craciun.

- un cer senin de Craciun anunta un an roditor.

- daca bate vantul de Craciun, anunta ghinion.

- nu e bine ca intre Craciun si Anul Nou sa se tricoteze, sa se coase, sa se spele rufele.

- acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.

- dorinta pusa la miezul noptii de Revelion are toate sansele sa se implineasca.

- e bine sa ai pe masa de Craciun si de Anul Nou crengute de vasc. Aduce noroc.

- aduce ghinion daca agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa.

- aduce ghinion sa intorci fila de calendar inainte ca ziua sau luna sa se incheie.

- aduce ghinion sa intri in noul an fara nici un ban in buzunar, e bine sa aveti bani (mai ales noi) in fiecare portofel.

- e bine sa nu va gaseasca anul nou cu datorii, altfel veti avea datorii tot anul.

- primul om care va trece pragul in prima zi din noul an va influenta tot anul. Persoanele blonde sau roscate aduc ghinion, persoanele brunete aduc noroc.

- prima persoana care va suna sau va bate la usa in prima zi din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos.

- nu trebuie sa aruncati nimic din casa in prima zi de an nou, nici macar gunoiul! E bine ca ceva sau cineva sa va intre in casa in prima zi din anul nou, nu sa iasa!

- faceti ceva - cat de mic - care are legatura directa cu munca dv. in prima zi a noului an pentru a va merge bine la serviciu tot anul.

- nu spalati nimic in prima zi a noului an.

- prima zi din noul an trebuie sa va gaseasca in curatenie deplina, deci e bine ca inaintea anului nou sa faceti curatenie si in cele mai ascunse unghere.

- imbracati ceva nou pe 1 Ianuarie.

- nu spargeti nimic in prima zi a noului an.

- nu plangeti in prima zi a noului an.

- faceti mult zgomot la miezul noptii pentru a alunga spiritele rele (clopotei, petarde etc)

- nu imprumutati bani si nu faceti datorii pe 1 ianuarie.

- e semn rau sa spargi ceva in noaptea de Anul Nou.

- e semn rau daca stranuti in noaptea de Anul Nou.

- aduce noroc sa mananci carne de porc sau linte de Anul Nou.

- Anul Nou va fi luminos si bun daca se lasa o lampa sau o lumanare aprinsa pana la ziua.

- in dimineata de 1 ianuarie se pun bani de argint in apa cu care se spala membrii familiei.

- e bine sa va imbracati in rosu in noaptea de Revelion.

- nu injurati si nu folositi cuvinte urate in ajun de An Nou.

- lasati usa, geamul, dulapurile deschise in noaptea de Anul Nou.

- ceea ce faci in ajun de An Nou vei face tot anul urmator.

- daca faci baie in ziua de Craciun, vei ramane curat tot anul.

- daca mananci mere in ajun de Craciun, vei fi sanatos tot anul.

- copiii nascuti de Craciun sau de Anul Nou sunt norocosi.

| BadResonance explică (pentru SecretColors):

....Probabil sun vreo 100 propozitii...

| SecretColors a răspuns (pentru BadResonance):

smugsmug xD

8 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Euuu.

| Xtadelo a răspuns (pentru unknownn):

Eu stiu mai multe laughing

| unknownn a răspuns (pentru Xtadelo):

crying nu cred

| Xtadelo a răspuns (pentru unknownn):

Sa crezi laughing tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superstitii cu numere:
1 - Numarul 13 - Sunt persoane care evita sa foloseasca cifra 13 pentru a desemna zilele din calendar, numerele de strazi sau de apartament, folosind astfel numarul 12 bis. Ai ghinion daca numele tau are 13 litere.

2 - Numarul 7 - Numarul 7 are multe superstitii in diverse culturi. Lui Dumnezeu I-au trebuit 7 zile pentru a crea lumea, de aceea orice asociere cu acest numar este considerata a fi de bun augur. Al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu intr-o familie este considerat a fi cel mai norocos om. Ai noroc daca numele tau are 7 litere.

3 - Zilele de 13 - Sunt considerate aducatoare de nenorociri, boala, ghinion, se crede ca este cu mult mai rau daca este 13 martie si pica intr-o vineri.

Superstitii de sarbatori:
1 - Ajun de Anul Nou - Ceia ce face-ti in ajun de Anul Nou ve-ti face tot anul.

2 - Anul Nou - Acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.

3 - Anul Nou prima zi - Imbracati ceva nou, nu spargeti nimic, nu imprumutati bani si nu faceti datorii, nu plangeti.

4 - Baie de Craciun - Se zice ca daca faci baie in ziua de Craciun vei ramane curat tot anul.

5 - Bani - Aduce ghinion sa intri in noul an fara nici un ban in buzunar.

6 - Calendar - Aduce ghinion sa agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa.

7 - Craciun si Anul Nou - Nu e bine ca intre Craciun si Anul Nou sa se tricoteze, sa se coase, sa se spele rufele

8 - Datorii - Este bine sa nu va gaseasca Anul Nou cu datorii, altfel veti avea datorii tot anul.

9 - Gunoiul de Anul Nou - Nu trebuie sa aruncati nimic din casa in prima zi de an nou, nici macar gunoiul! E bine ca ceva sau cineva sa va intre in casa in prima zi din anul nou, nu sa iasa.

10 - Noaptea de Anul Nou - In Noaptea dintre ani poarta ceva rosu, iti va aduce noroc.

Superstitii cu partile corpului:
1 - Capul - Daca te doare puternic capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn, daca iti curge sange din nas sau ai stari de voma fara motiv, daca ti se congestioneaza fata, iti tiuie urechile, ai putea fi deochiat.

2 - Iti ard obrajii - Daca ti se imbujoreaza si iti ard obrajii fara motiv, se zice ca cineva vorbeste despre tine.

3 - Nasul - Daca te mananca nasul, anunta suparare. Dar mai exista si varianta ca daca te mananca nasul, cineva vine sa te vada.

4 - Ochiul - Daca ti se zbate ochiul drept, este de bine. Daca ti se zbate ochiul stang, este de rau.

5 - Palma - Daca te mananca palma dreapta, dai bani in curand. Daca te mananca palma stanga, vei primi bani.

6 - Parul - Se zice ca daca in timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos, vei avea mari dezamagiri.

7 - Talpa - Daca te mananca talpa de la piciorul drept, se anunta o calatorie.

8 - Urechea - Daca te mananca urechea dreapta, cineva te vorbeste de bine. Daca te mananca urechea stanga, te vorbeste de rau.

Superstitii cu gravide, copii, botez:
1 - Ata rosie - O ata rosie prinsa la incheietura mainii copilului sau chiar a unui animal alunga deochiul.

2 - Botez - Apa in care este botezat copilul trebuie turnata la radacina unui pom imediat dupa botez, aduce noroc. In apa in care este scaldat copilul a doua zi dupa botez, nasii pun diverse obiecte prin care ursesc copilului viitoarea soarta. Pot pune flori, bani de argint, miere, fructe si alte simboluri prin care atrag asupra copilului trasaturile sale viitoare: noroc, frumusete etc

3 - Copii - Copiii nascuti in luna mai sunt bolnaviciosi si nu au viata usoara. Daca primul dinte al unui copil iese pe gingia de jos, va avea viata lunga. Nu e bine ca un copil sa fie botezat cu acelasi nume a unui frate care a murit. Copiii nu trebuie lasati sa se uite in oglinda pana la varsta de un an, caci se pot deochia singuri.

4 - Copil vazut prima data - Atunci cand un copilul nou nascut este vazut prima data, trebuie oferiti bani care se pun in scutec sau in leagan pentru somn bun.

5 - Femeia gravida - Femeia gravida nu trebuie sa atinga animale, nu trebuie sa fure, altfel copilul ei va purta un semn din nastere.

6 - Nastere - Daca un copil se naste cu picioarele inainte, acesta va avea puteri magice sau vindecatoare deosebite.

Superstitii cu animale:
1 - Buburuza - Buburuzele sunt considerate aducatoare de noroc daca ti se aseaza in palma. Aduce noroc sa gasesti o buburuza. Aduce ghinion sa omori o buburuza.

2 - Bufnita - Este semn rau daca vezi o bufnita ziua.

3 - Cai - Caii albi sunt intotdeauna considerati aducatori de noroc, fie ca ii vezi, fie ca ai unul.

4 - Caine - Daca un caine urla la o usa, e semn de moarte.

5 - Caine alb - Daca vezi un caine alb inainte de amiaza, e semn bun.

6 - Ciori - Ciorile sunt considerate semn rau.

7 - Paianjen - Daca ai norocul sa iti cada o panza de paianjen pe fata sau pe haine, atunci vei primi bani.

8 - Pasare - Pasarea care bate la geam este semn de moarte.

9 - Pisica - Daca iti intra in casa o pisica tigrata sau una cenusie, e semn ca vei intra in posesia unei mari sume de bani. Daca pisica isi spala fata cu laba, anunta musafiri. Daca ineci o pisica, vei muri inecat.

10 - Pisica alba - Aduce noroc sa vezi o pisica alba cand te duci la scoala. Aduce ghinion sa vezi o pisica alba noaptea

Superstitii cu imbracaminte, incaltaminte:
1 - Manusi - Iti va aduce noroc o pereche de manusi pe care le-ai primit sau le-ai gasit. Este semn rau daca pierzi o manusa sau dai cuiva o pereche de manusi.

2 - Moneda in buzunar - Se zice ca este bine sa porti tot timpul o moneda in buzunarul de la haina.

3 - Palarie - Se zice ca iti va purta ghinion o palarie pe care o asezi pe masa sau pe pat.

4 - Pantofi - Se spune ca daca asezi pantofii in pat acestia iti vor aduce ghinion. Este bine sa arunci cu un pantof vechi dupa cel ce pleaca de acasa, pentru a abate norocul asupra sa. - Nu este bine sa mergi incaltat numai cu un pantof, sau cu pantofi diferiti, pentru ca asta ar putea aduce moartea unuia dintre parinti. Nu lasati pantofii incrucisati cand va descaltati pentru ca e semn de ghinion.

Superstitii de nunta, casatorie:
1 - Calcatul pe picior - In biserica, in timpul ceremoniei religioase, unul din miri il calca pe celalalt pe picior. Se spune ca cel care va reusi acest lucru, va fi stap

2 - Casatorie - Cei cu doua vartejuri de par in crestet se vor casatori de mai multe ori.

3 - Coltul mesei - Se spune despre cel care se aseaza la coltul mesei ca nu se va casatorii.

4 - Fata de masa - Se zice ca daca scuturi fata de masa dupa apusul soarelui vei ramane ne casatorit.

5 - Maturat, gunoi - Daca cineva este maturat peste picioare se spune ca acela nu se va mai casatori, iar acela care va trece peste gunoiul strans nu va avea parte de nunta.

6 - Mireasa - Daca mirele scapa verigheta la ceremonie atunci casatoria este una blestemata.

7 - Nunta - Aduce noroc daca plangi la nunta sau la botez, iar daca in ziua nuntii ploua se zice ca vei avea o viata imbelsugata. Nunta facuta in luna mai nu va tine mult.

8 - Ziua nuntii - Este semn bun daca in ziua nuntii vezi un curcubeu sau intalnesti o pisica neagra ori un cosar. Este semn rau daca in ziua nuntii vezi un calugar sau o maicuta.

Superstitii obiecte:
1 - Covoare, rufe - Se zice ca nu este bine sa bati covoarele dupa asfintit sau sa intinzi rufele spalate dupa asfintit.

2 - Masa - Se zice ca cel ce se va aseza la masa in coltul acesteia nu se va mai casatorii.

3 - Matura - Daca te-ai mutat dintr-o casa nu-ti lua cu tine matura veche, este bine sa iti cumperi alta noua si pe ce-a veche sa o arunci. Iti va aduce ghinion daca imprumuti matura cuiva.

4 - Oglinda - Daca spargi o oglinda e un lucru ingrozitor, pentru ca sapte ani de nenorociri se vor abate peste tine timp de 7 ani de acum incolo. Se zice ca exista si metode de a evita consecintele spargerii unei oglinzi. Trebuie sa culegi cu grija toate cioburile si sa le arunci intr-un rau. Doar asa ghinionul va fi spalat.

5 - Oglinda - Aduce ghinion sa iti vezi chipul intr-o oglinda la lumina de lumanare. Este semn de ghinion daca primesti in dar o oglinda.

6 - Patul - Daca ai inceput sa faci patul nu te opri inainte sa il termini ca sa faci altceva, altfel este semn de ghinion. Aduce ghinion sa nu iti faci patul duminica.

7 - Podea - Daca ai varsat apa pe podea nu este bine sa stergi apa cu piciorul.

8 - Potcoava - Potoava in general este aducatoare de noroc, unii le pun chiar deasupra usii la intrare. Daca gasesti o potcoava te poti considera un om norocos, mai ales ca in zilele noastre acestea sunt foarte rare. Daca pui o potcoava deasupra usii de la intrare in casa, nu uita sa pui potcoava cu capete in sus.

9 - Sarea - Daca presari sare pe pregul unei case noi aceasta va proteja casa de rau. Este un de bine daca aduci cu tine sare intr-o casa noua. Daca versi sarea pe masa este semn de cearta.

10 - Scara - Nu trebuie sa treci pe sub o scara, de orice fel ar fi ea, de zugrav, de biblioteca, de lemn pentru urcat in copac. Daca treci pe sub ea, pune-ti o dorinta cand esti sub scara.

Superstitii bani, monede
1 - Bani - Daca dai bani de luni, vei cheltui toata saptamana iar daca primesti bani de luni iti va merge bine toata saptamana.

2 - Jocuri de noroc - Vei avea noroc daca joci jocuri de noroc cu carti imprumutate sau stai la masa de joc pe o batista. Iti va aduce ghinion la jocurile de noroc daca fluieri in timpul jocului sau daca iti cade o carte pe jos.

3 - Moneda - Este ghinion daca ridici o moneda de pe jos care este cu stema in sus. Daca aceasta este cu stema in jos poti sa o ridici pentru ca moneda este una norocoasa.

4 - Moneda - Este ghinion daca ridici o moneda de pe jos care este cu stema in sus. Daca aceasta este cu stema in jos poti sa o ridici pentru ca moneda este una norocoasa.

5 - Moneda gaurita - Iti va aduce noroc daca porti cu tine o moneda gaurita.

6 - Monede - Iti vor aduce ghinion daca ai monede in ambele buzunare. Aduce noroc daca arunci o moneda intr-o fantana.

7 - Portofel - Aduce ghinion sa daruiesti cuiva un portofel fara nici o moneda in el.

Superstitii diverse:
1 - Ac - Este un semn de bine daca ai gasit un ac indoit.

2 - Acelasi cuvant - Daca spuneti acelasi cuvant in acelasi timp cu o alta persoana, puneti-va o dorinta.

3 - Cosar - Este un semn norocos sa intalnesti un cosar. Pune-ti o dorinta cand vezi unul, pentru ca se va indeplini.

4 - Gardul - Este semn rau daca vantul ti-a daramat un gard.

5 - Peste - La pescuit, aduce noroc daca arunci primul peste prins inapoi in apa.

6 - Steag - Un steag nu trebuie sa atinga nici o data pamantul. Aduce ghinion.

7 - Topor - Se zice ca nu este de bine daca aduci toporul in casa, toporul in casa este semn de rau.

Te rog eu mult fundahappy