| dino220ro a întrebat:

Concurs:
Cine raspunde corect la urmatoarea intrebare cistiga o fundita.
Ce e un ceratopsian?

Răspuns Câştigător
| AndreyIstetul a răspuns:

Ceratopsia sau Ceratopia (pronunţat / sɛrətɒpsiə ˌ /, / ˌ sɛrətoʊpiə /; greacă : "se confruntă cu coarne") este un grup de ierbivore, ciocul de dinozauri care a prosperat în ceea ce sunt acum America de Nord şi Asia, în timpul Cretacic Perioadei, deşi forme ancestrale a trăit mai devreme, în Jurasic. Timpurie membri, cum ar fi Psittacosaurus au fost mici şi biped. Mai târziu membri, inclusiv ceratopsids ca Centrosaurus şi Triceratops, a devenit foarte mare patrupedelor şi dezvoltat elabora faciale coarne şi un volan gât. Deşi s-ar putea volan au servit pentru a proteja gatul vulnerabile din pradă, poate avea, de asemenea, a fost folosit pentru afişarea, de termoreglare, fixarea şi muşchii gâtului mari de mestecat sau o combinaţie a celor de mai sus. Ceratopsians a variat în mărime de la 1 metru (3 ft ) şi 23 kg (50 lb ) până la peste 9 metri (30 ft) şi 5, 400 kg (12, 000 lb).
Triceratops este de departe cel mai bun ceratopsian cunoscute publicului larg. Este tradiţional pentru ceratopsian genul nume se termină cu " -ceratops ", deşi acest lucru nu se întâmplă întotdeauna. Unul dintre genurile a fost numit Ceratops în sine, care a împrumutat numele său la grup, cu toate că este considerat un dubium Nomenclaturii astăzi ca acesta nu are caracteristicile distinctive care nu se regăsesc în ceratopsians altele.[1]

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| FeFy` a răspuns:

Buna dino220ro,

Ceratopsian = Este un dinozaur erbivor.

Bye, te pup/

| lostcontrol12 a răspuns:

Moama ce se kinuie lumea pentru o fundita amarata. e clar cine vrea pe acest site funda si cine vrea sa ajute cu adevarat. Iar pentru intrebarea ta exista Google.Si toata lumea are google.nu ne-a facut mama noastra atat de destepti incat sa stim fiecare cuvant ce inseamna.happyCopy paste puteam da si eu.

| DanSor a răspuns:

E un dinozaurwinking ierbivor care a trait in America de nord si Asia (din zilele noastre)... sa mai continui? cred ca nu, pentru moment e suficientwinking

| Bibiii_7939 a răspuns:

Este un dinozaur erbivor.

| Simonaaaaaaaa a răspuns:

Argentinosaurus ( Soparla din Argentina) era un gigant

intre alti uriasi, avea 40 de metri lungime si 100 de

tone.

asta este cel mai mare gasit pana acum, poate exista unul si mai mare ingropat undeva care asteapta sa iasa la luminahappy

| dino220ro explică:

Cum arata adica.