| AndreeaH99 a întrebat:

Credeti ca exista un risc ridicat de deces al unei pisici in urma unei operatii de sterilizare?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Riscuri exista, ca la orice operatia, dar de un procentaj foarte mic.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu mi-as face griji pentru riscurile de deces, m-ar deranja ideea ca imi transform intentionat pisica intr-o leguma obeza.
O pisica sterilizata nu mai face altceva decat sa doarma si sa manance, si mai mult ca sigur va lua foarte mult in greutate.
Eu am o pisica in varsta de 4 ani, tinuta in apartament aproape tot timpul, nesterilizata, si nu e deloc stresant cu ea. O apuca caldurile de doua, maxim trei ori pe an, si ii dau pastile. Se joaca la cei 4 ani, de parca ar fi inca pui, iar cand o iau cu mine la curte, se plimba toata ziua, urca prin copaci, prinde cartite, insecte...
O pisica sterilizata nu s-ar mai juca nici macar prin casa.

| kar1GaNNN a răspuns:

Depinde de experienta doctorului, daca are experienta ridicata riscurile ca pisica sa moara sunt foarte mici.

| DenissaRoxana a răspuns:

Daca este sterilizata de un doctor bun, riscul este foarte mic.

| MambaNegru a răspuns:

Nu, eu am doua pisici si nu au nicio problema, amandoua fiind sterilizate. Sa stii insa ca dupa operatie este probabil sa fie irascibile. Pisica mea mai mica a fost sterilizata de curand si atunci cand a venit acasa era ciufulita, mieuna sa o lasam in pace...