| crystyna92 a întrebat:

Cum aflu sexul la nimfa mea? are 2 luni si nu imi dau seama daca este fata sau baiat

Răspuns Câştigător
| christishor a răspuns:

Buna Cristina, din cate stiu eu, aia grey i-si schimba complet penajul dupa varsta de un an sau si mai repede. daca nimfa ta are doar 2 luni inseamna ca e pui. iar pana isi schimba penajul mai este, determinarea sexuala la nimfa se face si prin test ADN dar stiu cateva cazuri in care dupa test s-au trezit ca rezultatele nu erau bune, de aceea daca sa zicem el este gri cu o tenta de galben pe capsor cam dupa aproximativ un an asa cand isi schimba complet penajul si daca capsorul se ingalbeneste iar daca avea dungi sub codita si alea dispar s-ar putea sa fie baietel. sau iti mai poti da seama dupa cum canta, un mascul face un triliu iar femela mai mult zbiara sa zic asa. sper sa iti fie de folos happy

1 răspuns:
| KinderBeeeib a răspuns:

Mama e veterinar si imi petrec timpul mereu acolo, la ea in cabinet, si de aceea stiu ca la nimfe sexul se determina foarte usor in primul rand
-fata e mai mica la inaltime la coada si creasta iar baiatul mai mare si are coada mult mai bogata https://www.google.ro/......ps?/search
Si in al doilea rand punctuletele acelea din lateral portocalii (urechile) sunt mult mai accentuate la baieti.
Daca are 2 luni este intr-adevar pui si daca iti e greu uite un site care sper sa te ajute mai mult in comparatie cu spusele mele http://ce-este-un-papagal.blogspot.ro/......ui-la.html
Eu am un papagal agapornis roseicollis, Rick si e baietel (cred) :)).