| KittyLovee a întrebat:

Cum deosebesc sexul al hasteri?

Răspuns Câştigător
| lrls a răspuns:

Se intampla foarte des ca cineva care doreste sa achizitioneze un purcel de guineea sa ajunga acasa crezand ca a luat un mascul si sa afle ca de fapt a luat o femela, sau invers! Aceasta se intampla pentru ca la purcelul de guineea sexul este totusi destul de greu de determinat. Este insa foarte important sa stim daca purcelusul nostru este baietel sau fetita, pentru ca, in cazul in care dorim sa luam doi (ca sa nu se plictiseasca) si nu avem intentia sa facem o crescatorie in foarte scurt timp, este bine ca cei doi sa fie de acelasi sex, preferabil femele, intrucat masculii sunt mai bataiosi si se cearta unul cu celalalt.

Pentru a determina sexul purceilor de guineea avem o regula simpla - in cazul femelelor, zona genitala va avea aspectul unui "Y" iar in cazul masculilor, va avea aspectul unui "i" sau a unui "Y" cu un punct in centru, punctul reprezentand penisul.

FEMELA

Vaginul femelei este inchis in mod obisnuit de o membrana (himen) care se "autodizolva" in timpul perioadei de calduri si se rupe in timpul nasterii, pentru a se regenera ulterior. Femela este apta pentru procreere o data la 15-18 zile timp de 24-48 de ore. Astfel, umflatura neteda de la suprafata zonei genitale a femelei poate sa ne pacaleasca, deoarece poate acoperi deschiderea in forma de "Y". Pentru a fi siguri, trebuie sa inlaturam delicat pliurile din jurul zonei genitale a purcelului de guineea si, daca este o femela, sa observam deschiderea in forma de "Y".

MASCULUL

Sexul masculului, mai ales in cazul in care este inca pui sau daca este un adult mai "corpolent", este mai greu de determinat, in primul caz deoarece la pui nu se vad inca testiculele (doua umflaturi simetrice, in forma de aluna) si in al doilea caz deoarece la masculii adulti penisul poate fi foarte bine mascat de pliurile pielii si de pernite de grasime.

Metoda prin care se poate determina "la sigur" sexul purcelului de guineea mascul este o apasare usoara chiar deasupra zonei genitale. Daca este mascul, penisul va iesi usor dintre pliurile pielii. Fara acest mic test, in anumite situatii este aproape imposibil de determinat daca purcelul de guineea este femela sau mascul! Atentie, insa! Nu apasati foarte tare in speranta ca purcelul pe care l-ati achizitionat este totusi mascul! Daca penisul intarzie sa iasa dintre pliurile pielii, inseamna ca purcelul este... femela!

1 răspuns:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Ambele sexe au doua orificii in partea dorsala - la femele acestea vor fi apropiate si poate parea ca exista un singur orificiu, insa la masculi orificiile vor fi departate.