| CrazyKiddd a întrebat:

Hey TPU.Pentru cei care se pricep la porumbei cum deosebesc sexul la porumbeii voltati?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

In general masculii canta foarte mult, sunt mai agitati decat femelele, sunt mai masivi decat femelele si au capul mai mare.Deasemenea masculii sunt foarte teritoriali, pazindu-si boxa cu mare strictete. Masculii de asemenea sunt mult mai colorati in zona gatului decat femelele, insa acest aspect difera de la o rasa la alta.
La femele te poti oriente dupa fizic ele sunt mai suple mai elegante, narile mai finute si mai mici, genele sunt uniforme in jurul ochiului.