| LeeJiEun a întrebat:

Cum fac un papagal nimfa sa stea pe deget? Mama mea a facut o colivie mare pentru ei dar i-am obisnuit afara din cusca(prin casalaughing) Eu cand il prind ma musca de imi da sangele si tipa tare de tot.As vrea sa fie prietenos cu mine.Adica sa nu zboare prin casa cand ma apropii sau sa stea cand vreau sa il prind.Nu stiu ce sa fac cu el.Este foarte agresiv!laughinglaughing Daca stiti spuneti-mi va roooglove struck dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| キョロちゃん a răspuns:

Nu neaparat... daca i-a invatat prin casa nu inseamna ca sunt obisnuiti cu oamenii.
Eu am avut 9 nimfe (mai am 4, 2 au zburat, 1 a murit si 2 i-am vandut)
si la fel a fost la inceput dar zilnic stateam foarte mult cu ei si pentru a se obisnui cu mine dar totusi pentru a nu ma musca foloseam o pereche de manusi de piele, apoi ii puneam pe deget (pe rand) si ii mangaiam si vorbeam cu ei si acum sunt asa de dulci:X:X:X o companie perfecta (si invata si sa vorbeasca)

5 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Nu esti om bun - pasarea te simte - daca ai fi om bun pasarea nu te-ar musca - imi pare rau dar este adevar

| キョロちゃん a răspuns (pentru negru30):

Nu neaparat... daca i-a invatat prin casa nu inseamna ca sunt obisnuiti cu oamenii.
Eu am avut 9 nimfe (mai am 4, 2 au zburat, 1 a murit si 2 i-am vandut)
si la fel a fost la inceput dar zilnic stateam foarte mult cu ei si pentru a se obisnui cu mine dar totusi pentru a nu ma musca foloseam o pereche de manusi de piele, apoi ii puneam pe deget (pe rand) si ii mangaiam si vorbeam cu ei si acum sunt asa de dulci:X:X:X o companie perfecta (si invata si sa vorbeasca)

| michael5813 a răspuns:

Sti cum!? cu o picatura sau mai bine doua de superglue! ei...glumeam si eu! nu cred ca ai sa reusesti pentru ca pur si simplu asa sunt papagalii astia! foarte obraznici! fica mea a avut unul cumparat de bunicul ei in locul altuia care a "evadat" exact in botul unei pisici! ei si cum iti spuneam a primit o nimfa dar era atat de rau si de dezordonat incat i-am dat drumul afara sa plece. si a...plecat! asa se face ca la un moment dat prin fata blocului in copaci era plin de papagali evadati de prin case de la copii ca bag de seama a fost asa o moda printre ei sa aiba papagali. sigur ca au disparut pana la urma probabil tot cu ajutorul pisicilor care banuiesc ca i-au adunat destul de usor dat fiind ca habar n-aveau ce inseamna o pisica!

Răspuns utilizator avertizat
| BBIIAANNCAA a răspuns:

Trebuie sa se obisnuiasca mai intai cu tine deci stai mai departe de cusca si treptat sa te apropi nu te uita intrina la ea cand esti aproape de cusca pentru ca se va speria si se va face si mai salbatica dar CA sa faci o nimfa sa stea pe deget este foarte usor (dupa ce se mai imblanzeste)mai intai trabuie sa bagi mana in colivie si sa o ti acalo (5-10min)dupa aceea repeti exercitiul timp de cateva zile apropiindute din ce in ce mai aproape de nimfa iar cand vede ca nu ii faci nimic rau va veni sg la deget(din curiozitae)si se va urca pe el dar din pacate sau din fericire pentru tine va dura cel putin 3 saptamani