| Raresbarb42 a întrebat:

Cum fac un portret in creion?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta e ceva de genul cum schimb programele la televizor cu telecomanda?
Pur si simplu desenezi.

| acinorev a răspuns:

Foloseste creioane cu varful tocit ca sa faci schita si sa desenezi umbrele cu foarte mare grija. Daca vrei sa stergi, foloseste doar faramite de guma (in caz in care vrei sa stergi zone inguste/subtiri/mici). Foloseste o hartie sub mana ca sa nu strici desenul. Servetelul (sau degetul, dar e mai bine cu servetelul) poate fi folosit ca sa,, amesteci" sau sa mai intinzi creionul, ca sa faci mai credibilie umbrele. Creioanele cu varf foarte bine ascutit sau cele mecanice sunt super-bune ca sa faci conturul mai evidentiat, detaliie etc. Pentru acoperirea suprafetelor mai mari, incearca sa foloesti nu doar varful creionului, adica partea colorata (cu care desenezi) sa fie paralelea cu hartia. Nu incerca sa desenezi umbrele, conturul, intr-o singura directie, ci urmareste cu atentie schita. Foloseste o perie moale si curata (gen pensla, dar un pic mai stufoasa, ca cea de la fondul de ten) pentru netezime. Liniile ar trebui sa fie fine si neamestecate, controleaza,, presiunea" (adica sa apesi mai mult sau mai putin) creionului ca sa obtii efectele dorie.
A, si un ultim sfat, dar nu si cel din urma happy, tine creionul bine, asa cum ti-e tie cat mai comod.; P
Succes

| lullaby23 a răspuns:

Cu talent.

| AndreeeaConstantin a răspuns:

Cu ajutorul unui om care se pricepe pe bune la asta.

| Mayastoasa a răspuns:

Cauta cel mai sigur pe Youtube, fii calm, rabdator si foloseste creioane cu varful mai tocit, dar tot ascutit! Ai inteles tu! Succes!

| pisicuta2001r a răspuns:

Cauta pe YouTube sau daca ai tableta Telefon etc este o aplicaie gratuita care iti arata totul pas cu pas trebuie sa incerci de mai multe ori pana sa it iasa cum ai vrea tu deci nu it pierde rabdarea happywinking

| AndreMadalina17 a răspuns:

Trebuie sa fii agil si rabdator,trebuie sa faci crochiul(schita) mai intai traseszi niste linii (unde sunt ochii, nasul gura, apoi incet incepi sa schitezi si ochii, gura, nasul... dupa ce termini aceste detaliii mici, le conturezi sa se vada mai bine apoi dai umbrele si luminile si detaliile mici pe care le are persoana pe care o faci(sau altceva)! Sper ca te-am ajutat! http://www.google.ro/......http?/url