| Chimied a întrebat:

Cum imi dau seama daca o nimfa este mascul sau femela?
Nu vreau copy-paste dupa net

2 răspunsuri:
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Masculii sunt mai galagiosi fata de femele, plus ca ei pot mima cuvinte, iar femelele o fac mai greu. De asemenea, cand masculii fluiera, isi intind aripile in spate in forma de inima.
Femela este in mare parte galbena cu unele urme de gri. Cea mai buna metoda de a-i deosebi este coada; la femela este mai colorata cu forme tarcate pe ea.

| Whatttttttttttttttttt a răspuns:

Cel mai usor este sa stai si sa asculti pasarea cum canta. Daca are doar piupiu-uri este femela, in schimb daca are melodii (2-3-10) care tot alterneaza inseamna ca este mascul.
Daca vrei sa fi 100% sigura fa-i un test ADN.