| andreeaoana99 a întrebat:

Cum imi dau seama daca un perus este femele sau mascul?

Răspuns Câştigător
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Determinarea sexului la perusul adult

Unul dintre indicatorii cei mai siguri este zona carnoasa de deasupra ciocului (practic, "nasul"), care este colorata in albastru intens la masculul adult si in beige ciocolatiu la femela. Culorile se "adancesc" in perioadele de imperechere, devenind ceva mai inchise, mai profunde.

Atentie, insa - culoarea acestei zone carnoase de deasupra ciocului poate sa insele proprietarii de perusi fara suficienta experienta, intrucat la femelele foarte tinere este colorata in albastru deschis, alburiu.

Determinarea sexului la pui

Cand sunt pui, narile (aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si albe la femela. Iti zic din experienta! am si eu! un perus femela, si o nimfa mascul si se inteleg de minune! te pup! Multa bafta!

1 răspuns:
| XxDream a răspuns:

Dupa culoarea nasului. Daca e maro estefemela daca e albastru este Mascul. Funda?