| NameName a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa'mi ia un animal? As vrea un caine sau un hamster.cainele nu prea am unde sa il tin, stau ca casa dar in gradina am multe flori. iar hamster si'a mai luat o colega si toata lumea ar zice ca o copiez... FUNDA la cea mai buna idee cum as putea totusi sa'mi conving parintii sau cum sa nu zica lumea ca copiez pe altcineva (scuze cacofonia n-am stiut cum sa formulez). VA ROG MUUUULT!
P. S: ce animal de casa aveti sau ce animale pot fi intretinute usor?

12 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Sugestia de caine este bichonul pentru ca este o rasa mica poti lua si un pechinez pentru ca sunt mici de statura si se potriveste pentru apartament.
Roaga-i frumos.Invata bine la scoala ca sa-ti faca cadou acel caine.

| DemonicaMrx a răspuns:

Eu iti zic sa iei rezultatele la scoala de 10 mult timp si dupa aia te rogi o luna de ei sa iti ia un catel. asa am facut si eu si miau luat un catel.

| ioanaioana a răspuns:

Niciun animal nu poate fi intretinut usor, fiecare animal are nevoie de o ingrijire adecvata.Iti propun sa te interesezi foarte bine de animalu cel doresti.Eu am un caine,dar cere multe sacrificii-trebuie sal plimb,sai curat nevoile,bineinteles sa-i dau mancare si apa(aici nu se mai pune vorba),sal spal cu sampon special pentru caini-deci are nevoie de multe, la fel ca fiecare animal; Daca tot vrei neaparat un animal de casa intereseaza-te de animal si convingei pe parintii tai ca poti sa ai grija de animalu respectiv-fa curat prin casa, fii o fata silitoare etc

Sper ca te-am ajutatwinking

| Nuosamighicestiusernameulproasto a răspuns:

Eu am reusit sa o conving pe mama abia la 12 ani sa-mi ia caine.Trebuie sa ii explici ca nu toate rasele sunt agitate sau distructive(pentru ca e adevarat).Eu am o bulldoaga franceza,Lola, si e cuminte cum n-ai mai vazut, ascultatoare si prietenoasa.Cred ca daca stai la curte mai bine iti iei caine(hamsterul moare in vreo 3 ani si o sa suferi mult).Si la mine in curte am o groaza de flori, Lola trece pe langa ele si nu le baga in seama.Cauta pe net o rasa care ti s-ar potrivi stilului tau de viata, personalitatii tale.Sa iti spun ceva:Mama mea pana cand i-am aratat rasa bulldog francez nici nu vroia sa auda de caine...Nu spun neaparat sa iti iei bulldog francez,dar mai sunt rase la fel de obediente si ascultatoare... Daca mai ai intrebari sau alte nedumeriri, pot sa te ajutwinking (crede-ma, sunt foarte pasionata de caini si rase). Bafta!

| RuffledOwl a răspuns:

Eu i-am convins sa-mi cumpere un hamster.Cum? Am încercat sa fac un filmuleț cu mai multi hamsteri și am pus o melodie drăguță. Rezultat:Mi-am luat unul chiar a doua zi.Succes^^

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Buna June! big grin
Ca sa iti iei un animal necesita foarte multa rabdare si necesita o atentie deosebita asupra animalutuluibatting eyelashes, trebuie sa te ocupi serios de acest animal si sa il coplesezi cu atentia si dragostea tawinking. Parintii...off este greuhee hee in general parintii nu prea fac pe plac copiilorbatting eyelashes pentru ca nu ii cred in stare ca pot avea o asemenea responsabilitate etc. Insa poti sa ii convingi daca dai dovada de responsabilitate happy. Eu am avut un catel cand eram mica si cu greu am obtinut acest animal pentru ca un caine este foarte jucaus, trebuie bagat in seama des etc.
Asta depinde de tine cat de mult iti dorestiwinking
Succes! kiss
Imi dai si mie funda?batting eyelashes

| sweetloves a răspuns:

Pai si eu a trebuit sa-mi conving parintii sa-mi ia un animal ani de zile... mi.au luat un catel pe care l.am tinut apartament si a fost bine pana a crescut si a trebuit sa.l duc la casa unde s.a adaptat. La casa e f bine dar daca ai flori in gradina ar fi bine sa il dresezi cum poti si cum ai timp. in general cateii se dreseaza usor daca sti. si un hamster e ok. sa creada cine vrea ca tu ai copiat.o pe colega ta. Daca tu vrei un animal din asta, sa iti iei. Nu conteaza, toata lumea isi ia un catel si asta nu inseamna ca se copiaza. nu?

| ღCARMELAღ a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa te gandesti ca un animal este foarte greu de ingrijit! In al doilea radnd trebuie sa iei note bune la scoala si sa te straduiesti sa-ti ajuti cat mai mult parintii. Apoi de Craciun, de Paste sau de ziua ta spune-le ce note bune ai luat la scoala sau stiu eu, ce alte lucruri bune ai mai facut si ca ti-ai dori foarte mult un animal. Sper ca te-am ajutat FUNDA?

| LaLa15 a răspuns:

Poti sa iti cumperi pestibig grin

| ArmandOprisa a răspuns:

Poti sa iti iei un caine gen Westie, Shih-Tzu, Pekinez sau asa pe care sa il tii in casa

| BotaAlex a răspuns:

Pai nu trebuie neaparat sa le zici colegilor tai ca ai hamster il doar pentru tine...

| balonas123 a răspuns:

Papagalul e un animal care poti sa-l intretii usor. Zile parintilor ca vrei un animal ca fiind cadou de ziua ta ...Si ce iti pasa tie de parerea altilor? Lasa-i sa vorbeasca!