| priete a întrebat:

Cum pot ingriji un yorkshire terrier vreau sa-mi iau si vreau sa am grija de el sper sa ma ajutati, funda

Răspuns Câştigător
| pisicutzaa a răspuns:

Buna,am si eu un catel de aceeasi rasa,trebuie sa stii ca sunt foarte sensibili cu stomacul,sunt niste catei foarte iubitori dar mai trebuie sa stii ca au un caracter puternic si au tendinta de a te domina ei pe tine dar tu sa nu ii permiti in sensul daca face o prostie sau isi face treburile unde nu ar trebui sa faca trebuie pedepsit dar doar cand il prinzi asupra faptului ca sa stie de ce il certi pentru ca daca o faci dupa faptul deja consumat, nu stie si o sa ajunga de nu mai stie de ce si pentru ce il certi incearca si cu un ziar facut bagheta cand face ceva in general le este frica de ziar cam la toti cateii,are un latrat excesiv mai ales cand vede alti catei dar putina rabdare din partea ta o sa il dezveti si de asta,trebuie sa stii cand il certi trebuie sa ai un ton mai ferm decat de obicei ca sa inteleaga cand esti suparat si ca a facut ceva ''rau'',sa ai grija in primele luni cu toate cablurile din casa si pe un iti lasi incaltamintea pentru ca le va roade de fapt va roade orice gaseste,in rest sunt foarte inteligenti,daca vreisa il dresezi sa invete anumite lucruri si tot ce ti-am spus mai sus despre el trebuie sa o faci tot din primele luni pentru ca pe masura ce o sa creasca va fi mai greu sa il dresezi si sa il inveti tot ce vrei ca el sa stie,au parul mare si trebuie pieptanat in fiecare zi daca nu va face noduri,in jurul ochilor fie ii tunzi parul regulat fie ii faci codita ca sa nu ii intre parul in ochi pentru ca ii afecteaza ochii,sa ii dai sa manace mancare solida tip bobite poti incerca cu royal canin junior pana la varsta de un an si dupa tot aceeasi marca dar sa fie mini-adult, sa il duci la vaccinat cand trebuie si cand iti spune veterinarul cand e mai rece afara sa ii dai hainute pe el pentru ca sufera de frig, sa ii faci baita odata la 15 zile si prima oara cand ii faci sa aiba neaparat 3 luni nu mai repede de atat,e de evita de facut la intervale prea apropiate baita pentru ii scade imunitatea, daca nu reusesti sa il perii in fiecare zi atunci trebuie sa il duci sa ii scurtezi parul ca sa eviti sa faca noduri, nu stiu ce sa iti mai spun ti-am zis cam tot ce trebuie sa stii mai intreaba si veterinarul cand mergi.PS:inca ceva sa il scoti de 2-4 ori pe zi afara si sa il inveti sa stea si singur acasa cand nu il poti lua undeva si sa ii lasi si mancare si apa, sa joci 2-3 ore pe zi cu el sa ii cumperi oase pentru dintisori sa si-i curete intreba veterinarul de care, ceva jucari pentru catei. sper ca te-am putut ajuta cu ceva.

1 răspuns:
| COSMIN457 a răspuns:

Cred ca glumesti n-am cum sa-l scot afara de 4 ori pe zi pot, macar 3 pe zi si n-am cum sa ma joc cu el 3 ore pot 1 ora si de ce sa-l, spal la cat ai zis tu al, spal ori pe saptamana ori cand e murdar s-au cand miroase urat.