| MeGeorGiAnna a întrebat:

cum pot sa imi fac catelusa sa ma asculte si sa nu mai fie asa de alintata?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Bate-o putin si sa vezi cum te asculta! daca ii sufli in coada la caine normal ca o sa faca ce vrea cu tine!

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

In primul rand cat timp are catelusa. Depinde f mult daca e in perioada de crestere ( cand invata mai usor ) sau e deja matura ( ceea ce implica un pic de perseverenta si ferminate in a o dresa ).

In primul rand NU o bate!
Nu bataia este o solutie. De fiecare data cand se alinta si nu face ce trebuie, spuneºi : NU! Sau Nuºi Voie ( cu ferminate, nu cu zambetul pe buze ) si las-o singura. Daca vine la tine, trebuie sa o ignori. Dupa 10-15 minute cheam-o la tine sa vada ca ti-a trecut, dar ca te poate supara din nou.

In ceea ce priveste ascultarea ...depinde ce vrei sa faca.
Daca e pui, e f usor sa o dresezi. Cu cate un premiu luat in buzunar cand iesi afara, sau practicand cu ea in casa ( cu bucatele de pui fiert, sau bucatele de cascaval ), o faci sa te asculte.

Spune-mi ce anume vrei s-o inveti.
Da. mi detalii si incerc sa te ajut mai mult.

| ChocolateDroid a răspuns:

Cand face o nazbatie, supara-te pe ea si ceart-o chiar daca e irezistibila. o sa vezi ca daca nu o bagi in seama va stii ca a gresit si altadata nu cred ca va mai face... La mine functioneaza. Succes

| Shinen a răspuns:

Ceart-o putin si da-i cate o palmuta la fund(dar nu tare).

| `KiddO` a răspuns:

Uita-te la "Cezar si caini" tongue o sa vezi cazuri ca ale tale

| Nik a răspuns:

Bate-o putin si sa vezi cum te asculta ! daca ii sufli in coada la caine normal ca o sa faca ce vrea cu tine !

| CalipsoGirl a răspuns:

Incearca sa fii mai dura cu ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ascultatima la fel credeam pana am ajuns sa cunosc cainele...trebuie sa il domini exact cum fac caini uni intre altii