| lizzy125 a întrebat:

Cum pot sa-mi invat cainele sa se plimbe cu lesa? Daca ii prind lesa de zgarda sta intr-un loc si nu ma lasa sa il duc niciunde, si daca deschid poarta catre strada fuge ca bezmeticu' in toate partile. Odata chiar i-a picat zgarda de pe gat si abia de am mai putut sa-l prind. Cineva sa ma ajute!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite ce am gasit pe www.scritube.com:
" Mersul in lesă
Exerciţiul începe numai după o scurtă joacă în care câinele se deconectează (relaxează psihic).
Câinele se poziţionează în partea stangă, în dreptul genunchiului, se prinde lesa cu mâna dreaptă, se pronunţă numele câinelui, se dă comanda "PAS" şi se începe deplasarea încercând păstrarea poziţiei câinelui cu pieptul la nivelul genunchiului stâng. Odată cu comanda "PAS" se execută şi o tragere bruscă de lesă în sus dreapta sau lateral dreapta.
La încercarea câinelui de a ramâne în urmă, de a o lua în faţă sau în lateral se repetă comanda concomitent cu tragerea bruscă de lesă.
Când câinele execută corect comanda, se recompenseaza cu comanda "BRAVO" sau cu bucăţele mici de alimente.
Se va evita comanda pe un ton ameninţător, călcarea pe lăbuţe sau lovirea.
Un lucru foarte important este mărirea şi micşorarea ritmului de mers pentru a obişnui câinele cu diferite viteze de deplasare şi corectându-l în acest fel. Schimbările de direcţie se vor efectua la început numai prin ocolire evitându-se întoarcerile directe.
Exerciţiul nu trebuie să dureze mai mult de 5-10 minute. Imediat după încetarea exerciţiului se recompensează câinele şi se dă comanda "LIBER", urmată de o mică joacă în care câinele se relaxează.
Se mai poate executa exerciţiul având în mâna stângă - ridicată la nivelul pieptului - o bucăţică dintr-un aliment (crochetă, carne, etc) sau obiect de aport (minge). "

| Albinuțăă a răspuns:

Nu stiu ce ai putea face! dar iti dau un sfat! sa nu il certi si sa nu il bati pentru ca o sa te tina minte si o sa ii ie frica de tine!tongue si eu imi mai certam cainele si acum ii e teama de mine! si imi pare raw de asta! daca ii reuseste mersul in lesa...recompenseaza.l si tu cu un biscuite sau ceva ce ii place lui mult! big grin

Fundita?batting eyelashes

| alexbzalex a răspuns:

Daca nu l-ai invatat de mic acum e cam greu. Eo am doi ciobanesti mioritici si daca le pun lesa se intind pe burta si nu mai misca laughing, dar eu nu am nevoie de lesa pentru ca ma asculta cu sfintenie, biine atunci cand plec cu ei la oras sa-i scot in parc la plimbare lumea se cam da la o parte cand ii vede fara lesa dar pana acum n-am avut nici un incidentwinking