| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri? Am fost la doctor si am incercat o multime de tratamente, cateva cosuri au disparut, dar multe din ele au ramas? Cum pot scapa de ele?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Si eu ca si fetele iti spun ca numai cu ajutorul doctorului dermatolog. In primul rand Dr iti va prescrie un antibiotic intern si Metronidazol, un complex de Vit B, Vit A, un sapun cu sulf cu care sa te speli dimineata si seara pe locurile afectate de acnee(se face o spuma cu apa si sapun si acea spuma se intinde pe locurile afectate. Se lasa sa se usuce si apoi se clateste cu apa calduta )Acest sapun ar putea usca si intinde pielea acolo unde a fost pus. Dupa acest sapun se da cu o lotiune pe baza de tinctura de iod si alcool si antibiotic pe care tot Dr Dermatologic o poate prescrie catre o farmacie cu laborator si apoi se da cu un unguent pe care tot Dr Dermatolog ar trebui ca sa o prepare. Asta seara. Demineata se spala tenul iar cu sapun cu sulf, se da cu lotiune si apoi cu un alt unguent pe baza de vitamina A. Cu tratamentele de la Dermatolog ar trebui ca afectiunea acneica sa treaca in vreo 3 luni de zile si nu inmediat. Pe perioada tratamentului se evita substantele chimice pe ten gen pudra sau fondul de ten, se evita a se sta la soare si solar, se evita saloanele de cosmetica.
Daca nu stii un dermatolog bun intra la mine la mesaje si lasa-mi un mesaj ca te trimit la un dermatolog bun daca esti din Bucuresti .Consultul te va costa 50 de roni.

35 răspunsuri:
| helena1701 a răspuns:

Eu am avut pe fata peste 100. M-am dus la dermatolog(este un dermatolog foarte bun la spitalul Elias)si mi-a dat un tratament iar peste doua luni nu mai avem nimic pe fata. poti incerca si Zineryt dar la un moment dat pielea se obisnuieste cu el si nu mai are nici un efect.(ma rog...asa mi s-a intamplat mie)

| alb7 a răspuns:

Problema vine si din interior. Iti trebuie un detoxifiant. Incearca Detoxicolon, Colonhelp, mananca multe verdeturi (urzici, leurda, patrunjel, busuioc) si mai ales MAI RENUNTA LA CARNE. Succes!

| lari a răspuns:

Skynoren

| lari a răspuns:

Pai.Masca cu argila, Skynoren, Zyneryt...Incearca`le si tu pe astea big grin

| simonnik a răspuns:

Mai si eu am cosuri si am incercat multe. ff multe creme brevoxyl zinerit, pot spune ca mie nu mi-au facut nimic. Dar m-am documentat si pot spune ca am gasit tratamentul minunelaughing in primul rand conteaza igiena. in fiecare zi schimbati fata de perna. renunta la COLA! chiar daca nu o sa poti incerca sa bei sucuri naturale. si sa mananci cat poti de santos. acum sa trecem la produse :in fiecare dimineata si seara te speli pe fata cu un sapun exfoliant de la dove. e unu albastru costa vreo 4 lei apoi iti dai cu creama de la neutrogena visibly clear 2 in 1 e foarte buna si costa in jur de 20 de ron si te scapa si de puncte negre. dupa te dai cu o crema de hidratare iti recomand uriage o gasesti la farmacie costa in jur de 30 de ron dupa aceea iti dai pe fiecare cos. cu skinoren este o crema pentru cosuri si costa in jur de 20 ron te asigur ca incet dar sigur cosurile o sa iti dispara daca respecti tot ce. Desi fac "tratamentul" acesta de o sap mai am 2 cosuri pe fata big grin Mult succes

| Adynaaa a răspuns:

Chiar imi doresc sa te pot ajuta.si eu am aceeasi problema. dar am doar cateva pe frunte :d si pentru ca am pistrui reusesc sa le "camuflez"big grin. dar eu mereu ma spal cu sapun foarte bine...acum am luat un sapun l-am frecat in mana pana mi-a ramas clabuc pe mana.si am aplicat in locul in care am avut nevoie.adica pe frunte.incearca sa nu umblii cu mana murdara in locurile in care ai cosuri si spala-te cat mai des.si incearca sa faci ce ti-am spus. te pup