| eugen11 a întrebat:

Cum scap de cosuri? am o multime si nu pot scapa de ele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Angel1237 a răspuns:

Incearca cu zeama de lamaie. Nu stiu daca o sa scapi de ele, dar macar cred ca le diminueaza sau cumpara de la farmacie Zineryt. Funda?big grin

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Faci o vizita dermatologulwinking dupa ce o sa incerci 10 leacuri din astea babesti sau creme care nu vor da rezultate o sa ajungi la ce am zis eu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Toate cele bune.

| Apokales a răspuns:

Lasa pielea sa respire mai ales pielea fetei ( adica nu folosi machiaj, evital ), ai putea sa iei de la farmacie sapun cu sulf un lucru mai ieftin sau ai putea sa te duci la dermatolog, evita ciocolata si sucurile acidulate pe unele persoane chiar nu le ajuta la ten.

| pietrean a răspuns:

Tot ce mananci daunator organismului,el raspunde in felul acesta!
renunta la grasimi animale,fainoase,paine alba,cartofi prajiti,bauturi carbo-gazoase cu cofeina,cu E-uri, etc
Mananca paine integrala cereale integrale, lapte si iaurt cu grasime mai mica.Ia niste vitamine si minerale, mananca legume, fructe crude.

| Gabitzu246 a răspuns:

Cea mai eficienta metoda este sa te speli pe fata des si daca te masturbezi des sa nu o mai faci.

| PVAAVU a răspuns:

1.Nu mai manca chips-uri, snacks-uri, ciocolata.
2.Seara spala-te pe fata cu un prosop de in (da sa fie ud).
3. Poti folosi o crema de cosuri pentru ten mixt.
Asa am facut si eu si a mers.

| Linutzzza a răspuns:

Spala-ti Fata De 2 Ori Pe Zi Cu Sapun Moale, Fara parfum si antiseptic.Foloseste Apa calda so Doar mainile tale; Sa Ai mereu mainile si unghiile curate si nu te juca cu cosurile; incearca unul din tratamentele pentru cosuri care la poti gasi la farmacie; Mananca sanatos.; Foloseste cat mai putine cosmetice daca esti in perioada de cosuri si daca ai multe cosuri nu-ti bate mintea cu ele-intreaba farmacistu sau doctorul ce e de facut =]]