| Oana_5036 a întrebat:

Cum sa dresez o pisica sa nu mai zgarie si sa stea cuminte si sa faca trucuri? De asemenea nu mananca foarte mult. e pui, are 3-4 luni, dar l-am cumparat de la o fata care mi-a spus ce mancare mananca si eu din aia i-am cumparat, dar nu prea o mananca...Chiar daca e pui zgarie foarte mult!

Răspuns Câştigător
| andreeaw a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea. a mea pisica nu zgarie decat cand o tii cu forta in brate si vrea sa scape sau atunci cand o spal (fff rar, adica poate 1 data pe an). fiind pui da-i mancare moale, speciala pentru pui pisica si ar fi bine sa fie cu ph control. eu i-am dat matei mele mancare cu ph control inainte de a o castra si toata lumea spune ca e ff frumoasa, ca-i luceste blanita, etc. si in general mata nu prea o sa faca trucuri, ca e pisica si nu caine. dar, mai stii? depinde ff mult de personalitatea pisicii si de cum o tratezi.

4 răspunsuri:
| sensesDelight a răspuns:

HA! Să-ți dau sfaturile pe care nu le-am respectat eu când am cumpărat tontul ăsta de mâț. love struck laughing Are și el 6 luni și mușcă în prostie, roade canapeaua, papucii, e și persan deci e mai mare decât un bichon/pechinez așa că avem de-a face cu fiara junglei. laughing Pe de altă parte mie mi se pare mai funny așa decât o pisică somnoroasă, plictisită. Dar fiecare cu mâțu ei.; x
În primul rând puiul de pisică trebuie să mănânce mereu același tip de mâncare și uscat și umed, dar când e pui e de preferat mâncarea umedă. Medicul mi-a recomandat Royal Canin și de atunci de asta îi dau. Nu trebuie să o schimbi pentru că îi cauzezi tulburări digestive și stări de vomă etc.
Sunt două modalități în care pisicile învață: inițial, imitându-și mama, iar mai târziu din propria experiență. În ultimul caz pisica acționează și experimentează apoi consecințele acțiunii sale. Dacă aceste consecințe sunt plăcute, va repeta respectiva acțiune.
O pisică trebuie să înțeleagă cât mai devreme care sunt limitele ce nu pot fi depășite, înainte ca armele sale (ghiarele & dinții) să fie complet dezvoltate. Atunci când se lupta cu frații săi, pisica era zgâriată și mușcată, învățând astfel să aprecieze intensitatea propriilor sale acțiuni. Pentru a-i atrage atenția asupra intensității mușcăturii trebuie doar să-i sufli încetișor în față. Gestul acesta o face pe pisică să se simtă inferioară, e un gest prin care o jignești și prin care înțelege că trebuie să se retragă. Dacă stai și îi explici sau țipi la ea nu are niciun efect. ^.^
Joaca este principalul element din viața sociala a unei pisici. Jocurile o încurajează să exploreze mediul și să-și dezvolte abilitățile fizice. Joaca îndepărtează de asemenea sentimentul de singurătate. Cu toate acestea o simplă jucărie nu are niciun farmec: devine interesantă numai când se mișcă, se rostogolește sau când se strecoară într-un spațiu greu accesibil.
Exercițiul fizic este foarte important pentru sănătatea puiului de pisica. Joaca îi va canaliza energia, care nu va mai fi astfel utilizată în scopuri distructive, ci pentru tonifierea mușchilor. Exercițiile preferate vor fi acelea în care poate să se cațere, să se cocoațe, să sară, să își ascută ghearele și să se joace cu obiecte care atârnă, se rostogolesc sau se mișcă. Joaca și vânătoarea sunt două activități foarte strâns legate una de cealaltă în cazul pisicilor, dat fiind că cele mai multe jocuri seamănă cu o vânătoare, jucăria este de multe ori prada. De aceea nu trebuie să lași pisica să se joace cu mâna ta.
În rest trucurile sunt greu de învățat în schimb dacă te joci cu mâțul tău ai să vezi că ai să te amuzi încontinuu, mai ales la figurile și piruetele pe care le face în încercarea de a-și prinde ghemotocul. ^.^

Îți poți cumpăra o cărticică "Ghid pentru creșterea puiului de pisică", o primești atunci când cumperi mâncare de la veterinar, de la Royal Canin și te învață foarte multe. O mare parte din ce ți-am zis eu sus sunt lucruri citite din cartea asta, pe care le-am învățat și eu pe parcurs.
Sper că te-am ajutat. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://usaghi-tsukino.mybrute.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum. Pisicile au personalitatea lor si fac ce vor ele, nu le poti dresa asa cum vrei tu.
mai degraba te dreseaza ele pe tine.

| emma_8250 a răspuns:

Si eu am pisica si o am de cand este pui eu la pisica mea i cumpar conserva de vita sau de pui iar boabe i cumpar boabe pentru pisici sensibile sa stii ca pana nu va mai creste putin tot asa rea va fi pentru ca si a ema tot asa o fost dar apoi somai linistuyt si daca te okupi de ea in kontinuare o sa se ataseze foarte mult de tiine si va face cei spui de exemplu eu bat din palme si oriunde ar fi in casa vine repede si se aseaza pe mine sa vada ce vreau sa vadaa ce fac tongue trebuyie doar rabdare cu ea ca inca e mucutza