| Kristina092 a întrebat:

Hey TPU! Am o pisicuța de 2 luni, iar cand am lut o avea o luna. La inceput era tare cuminte, ba chiar a facut la litiera din prima zi de cand am adus-o. Acum in schimb isi face nevoile pe covor, umbla numai la cabluri, musca si zgârie mereu… In schimb nu este lacoma si nici pretențioasa la mancare.
De ce credeți ca are comportamentul asta si cum pot sa o "dresez"? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce rasă este pisicuța cumva birmaneză? Că birmanezilor le place la nebunie sa roada cablurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie certată ca sa învețe pe unde are voie sa umble, pe unde nu. Trebuie sa știe ca și noaptea se doarme. De fel pisicile sunt active noaptea, dar nu toate. Am avut un motan mai demult și atunci când ii ziceai "Tomiță, la culcare", se punea la somn pe pat, lângă picioare. Apoi când zgâria "Tomiță, nu!" iar el trăgea ghearele! Apoi dădea doar cu laba, nu mai scoatea gheara. Sau mă mușca, dar apoi lingea. Știa și de joaca motanul meu, țin minte când mă ascundeam după ușă, eu îl strigam și el ma căuta prin casa. Sau când își trăgea singur șiretul prin casă laughing aveam un șiret, ma tot jucam cu pisicul, iar când se plictisea îmi atrăgea atenția cu șiretul ca dorea sa ne jucăm. Asta s-a întâmplat de mult, copilăriile mele. Azi pisica nu o mai am.