| CocaCola00Lover a întrebat:

Cum sa imi fac papagalita (peruș) sa nu se sperie de mine cand ma apropii de colivia ei, cand ii schimb mancarea, apa, ii fac curat? Dar cum sa o invat sa imi stea pe deget fara sa zboare sau sa fuga? Am nevoie de raspuns urgent! Dau fundita!:X:X:*:*:X:X

5 răspunsuri:
| Kittynika a răspuns:

Si eu cand am avut perusi erau speriosi la inceput, dar trebuie sa o faci sa se obisnuiasca cu tine.
Eu am petrecut mult mult timp cu ei, vorbeam cu ei cand ieseam pe afara ii luam cu mine si ii plimbam.Si sa stea pe deget i-am obisnuit greu, in vreo luna.Intai imi bagam mana in colivie si o tineam acolo pana nu se mai speriau,pe urma cand stateau cuminti ii mangaiam cu degetul pe picioruse si pe piept si mai trz cand ii mangaiam pe picioruse incercam sa-i pun sa stea pe deget, la inceput fugeau, pe urma, cum puneam degetul in fata lor ei imd se intindeau sa se puna pe degetlaughing
Tot ce ai nevoie este rabdare si perseverenta.Sa fie sanatoasa si sa te bucuri cat mai mult de perushitza ta, arata-ne si noua poze cu eabig grin

| push2gl a răspuns:

Vorbeste cat mai mult cu el asta este cel mai important

| plasticsmile a răspuns:

Incearca sa vorbesti mult cu ea sa se obinuiasca cu vocea ta, sa te joci din afara coliviei cu ea incercand sa o atingi cu degetul, sau sa o iei in maini si sa o mangai sa ii arati ca nu ii faci nimic rau

| Antonika_Anto_1994 a răspuns:

Eu am avut un perus foarte sperios.Cand ma apropiam de colivia lui zbura ca toate cele...In fine, sfatul meu este sa le acorzi foarte multa atentie, blandete si cel mai important RABDARE..Cand ii schimbi mancarea vorbeste cu ea bland, alint-o si rasfat-o. Poate are nevoie de mai mult timp sa aiba incredere in tine dar cu timpul se va obisnuiDar totusi ca sa o faci cat de cat sa se obisnuiasca cu tine tine cate 20-30 minute pe zi mana pe colivia ei, apoi cu blandete tot la fel 20-30 min pe fundul coliviei si se va obisnui. Dupa poti introduce mana cu mancare chiar daca nu va veni insista pentru ca va fi atrasa sa guste, iar apoi poti indrepta degetul spre pieptul ei si sa.i spu "Hai sus". Sper ca te.am ajutat!

| Antonika_Anto_1994 a răspuns:

Eu am avut un perus foarte sperios.Cand ma apropiam de colivia lui zbura ca toate cele...In fine, sfatul meu este sa le acorzi foarte multa atentie, blandete si cel mai important RABDARE..Cand ii schimbi mancarea vorbeste cu ea bland, alint-o si rasfat-o. Poate are nevoie de mai mult timp sa aiba incredere in tine dar cu timpul se va obisnuiDar totusi ca sa o faci cat de cat sa se obisnuiasca cu tine tine cate 20-30 minute pe zi mana pe colivia ei, apoi cu blandete tot la fel 20-30 min pe fundul coliviei si se va obisnui. Dupa poti introduce mana cu mancare chiar daca nu va veni insista pentru ca va fi atrasa sa guste, iar apoi poti indrepta degetul spre pieptul ei si sa.i spu "Hai sus". Sper ca te-am ajutat!