| hardybyt a întrebat:

Am de 1 an si jumatate aproape un perus si totusi nu ma lasa sa pun mana pe el, sau sa il iau pe deget. In schimb, vorbeste, am putut sa-l invat circa 10 cuvinte pe care le repeta mai mereu. Am mai avut un perus care nu vorbea insa in 3 luni s-a obisnuit cu mine si nu zbura cand voiam sa pun mana pe el.
Imi puteti spune ce as putea face sa il dresez ca sa nu mai zboare?

5 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Daca vrei sa pui mana pe el in cusca e normal sa nu te lase..Sa-l dresezi toate se fac in afara custii mai putin sa vorbesti cu el care poti face si cand e in cusca.
Doar masculi vorbesc si ai poti dresa pe femele nu poti sunt foarte sperioase.Deci daca vrei sa se obisnuiasca cu tine si sa-l dresezi, de inceput lasa-l singur in camera liber 2 ore sa se obisnuiasca cu locu apoi stai mai mult pe langa el sa se obisnuiasca cu prezenta ta si vorbeste cu el. Orcum 10 cuvinte e binisor pentru un perus ca acum depinde de fiecare perus in parte. Daca mai ai nelamuriri PM me.

| maddyy112 a răspuns:

NU trebuie sa il deresezi deoarece asa este el, firea lui e mai zlobie, poate ii este frica sau poate asa se simte el bine!
:*
Sper sa intelegi!

| hardybyt explică (pentru maddyy112):

Am intrebat cum sa-l dresez, nu daca ar trebui sa-l dresez sau nu. Citeste mai bine data viitoarestraight face

| maddyy112 a răspuns:

E un sfat!

| hardybyt explică:

Am intrebat cum sa-l dresez, nu daca ar trebui sa-l dresez sau nu. Citeste mai bine data viitoarestraight face