| annemarie_9916 a întrebat:

Cum sa ingrijesc un bichon havanez si un caniche pitic? Ce stiti despre rasa lor?

Răspuns Câştigător
| Mary Marry a răspuns:

Hello! >:D :D
Bichon Havanez:
Tara de origine:Cuba
Inaltime:20-31 cm
Greutate:3-6 kg
Descriere fizica:Este un caine de talie mica, mai lung decat inalt, indesat.Capul este proportional cu corpul, trapezoidal, craniul lat si plat, bot subtire, fruntea un pic ridicata. Ochii sunt migdalati, mari, de culoare inchisa. Urechile sunt ascutite, nu foarte lungi, lasate si acoperite de par lung, bogat.Coada este ridicata, purtata in forma de crosa, acoperita cu par lung, matasos.Blana are par lung, matasos, neted, des si se prezinta in smocuri care tind sa se uneasca la exstremitati. Poate fi crem deschis sau inchis, gri sau alb cu pete din aceste culori, culoarea havanei, rar alb curat.

Personalitate:Este un caine inteligent, vioi, vesel si jucaus, bland, sensibil si sociabil.Este atasat, ascultator si devotat stapanului, se intelege foarte bine cu copii daca nu il necajesc, caz in care devine retras mult timp.Se intelege si cu altii cainii sau animale de casa.Este uneori galagios.

Ingrijire:Blana acestui caine are nevoie de periaj de 2-3 ori pe saptamana pentru a indeparta firele de par moarte si pentru a nu se incalci.Blana de la icioare trebuie tunsa a nu se forma franjuri care sa-i ingreunezele miscarile.Nu naparleste.Trebuie indepartatparul crescut in exces dintre pernutele de la picioare si din urechi.

Conditii de viata:Esre un caine sensibil la intonatia vocii, care doreste sa-si multumeasca stapanul si pricepe cu usurinta ce i se cere.De aceea, dresajul nu ridica probleme.Trebuie invatat di mici cat si cand sa latre. Unii di acesti caini sunt folositii pentru spectacolele de circ.

Dresaj:Este vesel si devotat campion.
http://www.dogbreedinfo.com/images16/HavachonBichonHavanese7Months.JPG
http://3.bp.blogspot.com/......ez-001.jpg
http://www.bichon-de-vanzare.ro/rase/4c2ad42fe6cc770e9948af18ba19b082.jpg

Caniche pitic:
Caracteristici:
Cap:teasta moderat rotunda, stop definit.
Ochii:caprui inchis, ovalii, privire inteligenta.
Urechi:atarna aproape de cap.
Piept:delicat.
Coada:dreapta, purtata orizontal.
Muscatura:in foarfeca
Inaltime :25-28 cm
Greutate:4-5 kg.
Durata de viata:15-17 ani.
Culoare:inbraca o varietate de culori:de la crem, albastru, gri, culoarea piersicului, cafea cu lapte.

Personalitate:Are o fire prietenoasa si se intelege minunat cu copiii, dar si cu toate animalele de casa incepand cu pisica si terminand cu hamsterul.Sunt plini de viata si atat de afectuosi incat si-au castigat o popularitate extraordinara printre iubitorii de caini de companie, urmarindu-i din camera in camera. Pot fi si buni caini de paza, dand alarma atunci cand se apropie cineva strain, dar fata de intrusi nu v-a putea niciodata sa fie agresiv.

Sanatate si ingrijire:Cainii de rasa Caniche Pitic au o suscerptibilitate la boala scazuta si au o longervitate buna, daca sunt ingrijiti corespunzator, depasind fara probleme 15 ani de viata.Rareori unele exemplare pot prezenta probleme oculare cum ar fi cataracta si astrofia progresiva.
Indatoririle stapanului de caini de rasa Caniche Pitic:Trebuie sa profite de faptul ca este un caine deosibit de usor de a face pe plac stapanului.Are o sensibilitate sporita la tonul vocii stapanului, de aceea trebuie sa fiti atent cand vorbiti sa o faceti pe un ton calm si frumos, daca vreti sa obtineti rezulatate la cursurile de dresaj.Astef veti oobtine rezultate excelente in special in jocurile cu mingea si de agilitate.Desi sunt o rasa deosebit de adaptabila si se preteaza bine vietii intr-un apartament micut, nu trebuie sa uitati ca are nevoie zilnic de cateva zeci de minute de exercitii fizice adecvate.De asemenea trebuie sa efectuoati o igiene riguroasa a urechilor cainelui dumneavoastra pentru a prevenii infectiile.

Poze:http://www.imperecheri.ro/images/poze_0/87/pic87384_caine_Caniche_pitic.jpg
http://www.anunturireclame.ro/......pura_1.jpg
http://www.vandcaini.ro/pozePui/f4207c3d6480e115d68ecf7945f651c5.jpg
http://www.caini-de-vanzare.ro/......c71b88.jpg
http://www.vandcatei.com/wp-content/gallery/caniche/caniche-1.jpg
http://www.petz.ro/animale-de-casa/poze/5079/1251974161P1010303.JPG

Sper ca te ajuta ce am scris si daca iti iei un caine sa ai noroc de el.Si da:
PS:ambii sunt frumosi si inteligentii dar totusi aleg un Bichon Havanez, e mai rar intalnit pe strada pe cand canichul il vad peste tot iar toata lumea cum o intrebe ce caine are sigur iti v-a spune ca are un Caniche.
PA! :-h

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex asa se ingrijeste un caine fa sex tu personal cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun eu ce sa faci cu el ca sa fie ma jucaus si mai vesel! Sa face sex sex sex sex sex sex sex sex cu el in fiecare zi si sa ii bagi degetul in puta lui asa fac eu!