| vgbr a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Rasa Coton de tulear este aceeasi cu bichon havanez?

Răspuns Câştigător
| αntoniα a răspuns:

Nu.Uite de ce:
1.Bichonul havanez provine din Cuba
Coton de tulear provine din Madagascar
2.Inaltimea si greutate difera:
Bichon havanez:3.0 - 6.0 kg si 20.0 - 31.0 cm
Coton de tulear: 4.0 - 6.0 kg si 22.0 - 32.0 cm
3. Temperamentul este diferit:
Bichon havanez:Este un caine inteligent, vioi, vesel si jucaus, bland, sensibil, sociabil. Este atasat, ascultator si devotat stapanului, se intelege bine cu copiii daca nu il necajesc, caz in care devine retras pentru un timp. Se intelege si cu alti caini sau alte animale din casa. Este uneori galagios.
Coton de tulear:Este un caine inteligent, vioi, vigilent, jucaus, prietenos, uneori un pic incapatanat. Este afectuos si devotat stapanului, jucaus, iubitor si rabdator cu copiii, prietenos cu toata lumea. Iubeste compania altor caini sau altor animale.
4.Cateva informatii despre cele doua rase pentru o deosebire mai amanuntita:
Bichon havanez:http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/bichon-havanez
Coton de tulear:http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/coton-de-tulear
Sper ca te-am ajutat putintel:D
Un an nou fericit, plin de bucurie si clipe minunate petrecute langa cei dragi.:X

1 răspuns:
| OanaGY a răspuns:

Nu, coton de tulear e cativa cm mai mare si are alt caracter. E mai matur ca sa zic asa si are mai mult par, si ii creste mai repedewinking