| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma inteleg cu perusul meu? sa nu mai fuga de mine, sa nu ma mai ciupeasca...sa fie la felde bland cum am vazut eu la alti oamneni.

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Ca sa fie asa bland iti trebuie multa rabdare.incet, incet, poti sa-l faci. Dar daca e batran e mai greu. Ce vezi tu la altii sunt imblanziti de pui.

| Alexe_Andrei_1986 a răspuns:

Mai intai trebuie sa inveti tu sa ii inspiri incredere ca sa nu mai fie speriat. Pune-i colivia intr-un loc de unde poate privi tot ce se intampla in camera. Incearca sa iti faci un program zilnic, un singur om sa ii schimbe mancarea, apa, sa ii vorbeasca incet si cald in timp ce umbla in colivie, fara miscari bruste. Usor usor ai sa vezi ca el va intelege ca nu ii se intampla nimic rau. In niciun caz sa nu te grabesti sa il prinzi sau sa strici tot efortul de pana atunci. Succes.