| SabbyLoL a întrebat:

Cum se comporta o femele perus in calduri? Am o pereche de perusi, Cipy si Rita.Sunt foarte activi. Zilnic, chiar si acum, iarna baiatul se da la femela incercand sa se suie pe ea...cred ca are calduri, dar ea este complet dezinteresata, ciocanindu-l si alungandu-l.De obicei cand intra femelele in calduri si cum imi pot da seama de asta. Am cautat pe mai multe bloguri,dar n ua gazit ceea ce cautam. Sper sa primesc vreun sfat de la cineva cu experienta. Va multumesc, dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Femela intra de obicei primavara in calduri, dar daca ii oferi conditii optime pentru imperechere se pot reproduce tot anul.
Pentru a-i oferi conditii optime iti trebuie o colivie spatioasa, cu lungimea de minim 60cm, latimea si inaltimea de minim 40cm si un cuib in forma de cub, cu dimensiunile de 15X15X18cm. Cuibul poate fi cumparat din magazinele de specialitate sau poate fi confectionat chiar de tine, din placaj de lemn (nici prea subtire, nici prea gros). Pentru stimularea reproducerii ofera-i perusilor multa lumina puternica (12 ore/zi), bai zilnice cu apa din abundenta, mancare si apa de baut din abundenta. Si sa ii suplimentezi dieta cu alimente care sa contina vitamine, proteine si calciu. La inceput cele doua pasari s-ar putea sa se ignore, dar, pe masura ce trece timpul (uneori dupa doar cateva minute, alteori dupa cateva zile) se vor lega una de alta formand o adevarata pereche.
Femela perus aflata in perioada de reproducere va cauta locuri potrivite pentru depunerea oualor. Pupilele sale se vor mari si micsora cu repeziciune, alternativ. Daca are la dispozitie un cuib, isi va petrece mare parte a timpului in interiorul acestuia, pregatindu-l pentru depunerea oualor. Ea este posibil sa devina mai irascibila si mai putin afectuoasa cu tine deorece nu mai doreste atat de multa atentie de la tine.