| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se deosebeste sexul la papagalii perusi?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca cel mai sigur e sa vezi care face oua. Zic si eu, nah!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Masculul de obicei are ciocul albastru intens, iar femela maroniu.:D
http://www.animalutze.com/articole/determinare-sex-perusi.php

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Dupa nas. La mascul nasul are un colorit albastrui iar la femele este maroniu spre bej.

Răspuns utilizator avertizat
| LiviuuuXD a răspuns:

Masculii tineri au narile albastru intens, iar cand imbatranesc de culoarea albastru spre mov. Femelele tinere au narile de culoarea pielii sau albe, cand sunt gata pentru imperechere narile femelelor incep sa se descuameze, iar cand femelele sunt batrane au narile de culoarea maronii.

| 00MaDa00 a răspuns:

Uita-te atent la nasul lor daca este albastru acesta este mascul, dar daca este maroniu acesta este femela cu placere sper sa te ajute

| aleczuu a răspuns:

Cand sunt pui, narile (aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si albe la femela.