| pau2009 a întrebat:

Cum se inmultesc pestii? dupa cat timp depun icrele?

3 răspunsuri:
| Slavic a răspuns:

Specii de pesti – Oscar (Astronotus ocellatus)

Acesta specie de pesti face parte din clasa ciclidelor, este originara din raurile din Venezuela si din cele existente de-a lungul coastei Americii de Sud pana in Paraguai.

Aceasta specie se gaseste intr-o mare varietate de culori ca: tigrat, negru, rosu. Sunt pesti foarte mari, ajung pana la 25-30 de centimetri, de aceea le trebuie un acvariu foarte mare; au nevoie de mult spatiu pentru a trai. Datorita marimii lor sunt in general achizitionati de crescatorii de specialitate sau ca pesti de decor in locuri publice.

Par pesti foarte calmi pentru ca inoata foarte incet dar pot crea adevarate dezastre in acvarii - sunt pesti agresivi si teritoriali, nu suporta prezenta altor pesti in acvariu, mai ales a altor specii de pesti mici - pe acestea le vor manca. Mananca orice este destul de mic incat sa incapa in gura si pot fi usor dresati sa manance din mana stapanului.

Cu ceilalti pesti din specia lui adesea se va razboi, singurele evenimente notabile in aceste lupte sunt stropii de apa care vor sari de jur imprejurul acvariului - cu toate ca aceasta "activitate" pare un adevarat razboi nu se ranesc intre ei.

Pentru ca mananca pestii mai mici, nu-i puneti in acvariu decat cu pesti de aceeasi marime si nu introduceti noi pesti in acvariu, Oscar este un peste "inteligent" si se va obisnui repede cu ceilalti pesti deja existenti in acvariu dar nu-i va accepta pe cei noi si ii va ataca, indiferent ca sunt mai mici sau de aceeasi marime cu el.

| andreilucian2010 a răspuns:

Puii ies cal la 3 saptamani dupa ce depun dar nu am cum sa iti zic daca nu spui specia!