| Oxanel a întrebat:

Cine stie cum se inmultesc pestii de acvariu si cum am grija de icrele sau pestisorii lor...si cum sa deosebesc femela de mascul

Răspuns Câştigător
| Icar25 a răspuns:

Depinde ce specie de pesti ai se impart in 2 categori: vivipari (cei care nasc pui vii) si ovopari ( cei care se imultesc prin icre). Pesti vivipari sunt Gupy, Moly, Platy si xipho, in rest toti sunt ovopari, cat despre sexare, ea se face diferit in functie de fiecare specie in parte. De mentionat ar fi ca la specile vivipare masculi isi tin ultima aripioara abdominala stransa si femelele o tin deschisa. Daca vrei informatii despre sexarea unei specii de pesti cat si informatii despre imultirea lor poti sa imi lasi un mesaj.

4 răspunsuri:
| Lola23 a răspuns:

Pai iti dai seama daca e femela pentru ca dupa ce s-a inmultit in cateva zile burta trebuie sa ii creasca. Cand vezi ca ii mare burta o muti intr-un alt acvariu si astepti pana depune icrele si ies pestisori mici, dar dupa aceea trebuie sa o muti la loc in acvariul mare caci ea isi va manca puii...

| seby4music a răspuns:

Orgie.

| bokorrobert1999 a răspuns:

Pai eu stiu ca masculul lasa un fel de lapte peste icre! sper ca am fost de ajutor.

| nikbad4u a răspuns:

Nu trebuie sa faci cuurat in acvariu cand se inmultesc ei