| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cum se joaca BARBUT? Care este miza?

Răspuns Câştigător
| alexa a răspuns:

N-am jucat niciodata insa stiu ca se joaca pe bani.se da cu zarurile, cine da mai mare castiga si ia banii(este un joc ilegal)happy

34 răspunsuri:
| Piticu_Florin_1994 a răspuns:

Cele mai proaste comentarii pe care le'am citit...
O sa va fac un scurt rezumat barbutu se joaca cel putin 3-4. daca joci in 2 e foarte plictisitor
-Zare castigatoare:6-6,6-5,5-5 si 3-3
-Zare pierzatoare:1-1,2-1,2-2 si 4-4

Unu alege posta care poate fi
-Ce'o pica: castiga doar zarurile castigatoare
-Cu dunga: o suma in fata si o suma in spate, zaruri castigatoare neperechi castiga fata..zaruri castigatoare perechi castiga si fata si spatele, zarurile pierzatoare neperechi pierd fata iar cele pierzatoare perechi pierd si fata si spatele
-de 2 ori:zarurile castigatoare perechi castiga din prima..zarurile castigatoare neperechi au o data. dupa cel care a pus posta spune "ne pacim sau mai pune bani" la fel cu cele necastigatoare
-Zar de curva: combinatia castigatoare este doar 7 (gen 6-1, 5-2, 4-3)
-Parandarat: cele castigatoare devin pierzatoare si invers
-Parancoada:poti castiga doar cu perechile castigatoare
-Paraciclist: orice zar dai pierzi!(asta e o smecherie)

Se joaca doar 2 din cei stransi iar restul pot juca punand pariu pe cine va castiga gen"merge Braila sau ia'ti un cal".

Cam atata daca am utiat ceva cei care cunosc cu adevarat sa ma corecteze si sper ca am fost de ajutor

| VCR a răspuns (pentru Piticu_Florin_1994):

Asa e, mai ex si alte nume dar asta-i jocul!

| adria1 a răspuns:

E misto sa joci barbut ca si eu am jucat si am castigat multi bani cum ar fi O data am castigat 6 mil si am pirtud 60 lei